A ja pozwolę sobie zacytować pewien fragment pewnej strony, który może naświetli Ci nieco temat:
Cytat
Jak pisałem we wstępie aby cała zabawa miała sens obie strony muszą odnieść korzyści. Cena musi być taka abyś ty miał satysfakcję z wykonanego zadania, a twoja praca była wymierną korzyścią dla klienta. Na wycenę musisz spojrzeć z dwóch stron. Twoich kosztów pracy i pieniędzy jakie by ciebie satysfakcjonowały i zysku jaki odniesie klient lub kosztów alternatywnych rozwiązań jakie klient mógł by zastosować. Jeżeli obie analizy są zbieżne , prawdopodobnie uda się wam zrobić dobry biznes, jeżeli tak nie jest to szkoda na marnowanie twojego czasu. Pamiętaj też aby wyliczenia godzinowe projektu i jego opłacalność zachować jedynie dla siebie. Klient powinien otrzymać jedynie koszt całkowity za który jesteś w stanie podjąć się zadania. Nie podejmuj się wyceny bez konkretnego zamówienie zlecenie które w szczegółach określa czego klient oczekuje, jeżeli klient nalega by wycenić coś na podstawie opisu który nie ma nawet strony A4 i jest ogólnie opisany, załóż z miejsca że pracy będzie znacznie więcej i powiększ odpowiednio ilość godzin którą przewidujesz na wykonanie zadania.
Najważniejszą według mnie rzeczą jest umiejętność porównania swojej pracy do kosztów pracownika na etacie. Podstawowym błędem popełnianym przez programistę jest wycena na zasadzie: W pracy mam 10zl na godzinę to jak zapłacę 20% podatku mogę dla nich pracować za 12zl. WTF? Jest to niestety standardowa wycena większości ludzi którzy próbują dorobić sobie do etatu. Aby rzucić sobie samemu pewne światło na to zagadnienie zastanów się ile mógłbyś zarobić jako etatowiec?
Załóżmy że masz małe doświadczenie i propozycje są na poziomie 2500zl netto. Nie znaczy to jednak że jako freelancer powinieneś pracować za 3000zl przez 168 godzin czyli za 18zl na godzinę. Pracodawca aby zapłacić pracownikowi 2500zl netto musi dać pensje na poziomie 3530zl brutto, a jego realne koszty wyniosą około 4200zl.( jeżeli nie wiesz jak to wyliczyć możesz skorzystać z tego kalkulatora ). Dolicz teraz do tego koszty wyposażenia stanowiska i wynajmu biura + koszty obsługi księgowej i kadrowej. Kwota kosztów tego pracownika zamknie się w około 5000zl a on dostanie na rękę jedynie 2500zl. Teraz pracownikowi należy się urlop i czasem może być na L4, plus jakieś szkolenia i wypady integracyjne. Jeżeli firma wyciśnie z pracownika 140 godzin realnej pracy miesięcznie to jest naprawdę super (średnio masz 168 godzin miesięcznie, odjąć 16g na urlop i 18g na inne rzeczy). Czyli wychodzi na to że za 5000zl mamy max 140 godzin pracy. Wychodzi z tego że godzina pracy pracownika kosztuje firmę około 35zl. Skoro jesteś do projektu zatrudniany jako freelancer to firma ma z Tobą o wiele mniej problemów , płacą tylko jak Ciebie potrzebują a jeżeli nic nie zrobisz to nie dostaniesz kasy. Z pracownikiem jest odwrotnie. Zawsze dostanie kasę a jak go będą zwalniać zapłacą jeszcze odprawę. Wynika z tego jasno że zejście poniżej 40zl dla osób z jakimś podstawowym doświadczeniem które mogły by być zatrudnione jako programista jest ceną znacznie poniżej kosztów pracodawcy. Jeżeli jesteś zdesperowany możesz zejść dużo niżej ale jak to ktoś ładnie określił na forum.php.pl jest to “prostytucja”. Zamiast dawać komuś za niskie stawki zatrudni sie na etacie, wyjdziesz na tym lepiej!
Należy jednak pamiętać że są to wyliczenia dla osoby z doświadczeniem, jeżeli jesteś studentem z niewielkim doświadczeniem, którego ktoś zatrudni max za 1200zl netto to odpowiednio jako freelancer możesz pracować za połowę powyższej stawki. Należy zachować umiar aby nie “popaść w śmieszność” podczas negocjacji, ponieważ nie ma nic gorszego jak osoba bez doświadczenia która przychodzi do pierwszej pracy i chce zarabiać 5000zl, bo już napisał swoje 1000 linijek kodu i jest wielkim programistą Istnieją też pewnie różnice w zarobkach w zależności od technologii w których jesteś dobry, ale najłatwiej można zweryfikować swoją wartość sprawdzając za ile możesz znaleźć pracę na etacie bo to określi twoją bieżącą wartość rynkową. (nikt nie mówi że masz się zatrudniać).
Jeżeli jednak jesteś na ciężkim rynku, masz problem z przebiciem się do klienta i potrzebne są Tobie bardziej referencje niż kasa podejdź do kalkulacji od innej strony. Od jakiej stawki zaczyna się to Tobie opłacać. Zastanów sie ile potrzebujesz na życie, jakie realne koszty ponosisz w czasie robienia projektu (koszty internetu, amortyzacji komputera, wyjazdy na spotkania z klientem, telefony , itp.), jakie jest ryzyko które należy uwzględnić ze w projekcie jeżeli pójdzie coś nie tak. Załóżmy że projekt trwa 3 tygodnie. W tym czasie twój internet kosztuje 100zl, pojedziesz spotkać się z klientem 2x, co daje kolejne 150zl kosztów. Na życie potrzebujesz 400zl/tydzień. Czyli realnie aby była z tego jakaś sensowna satysfakcja projekt musi kosztować minimum 1500zl. Dolicz teraz do tego 20-50% stawki ryzyka że projekt się przedłuży, klient zapłaci później albo wynikną z tego powodu inne nieprzewidziane problemy. Wyjdzie nam 1800zl przed opodatkowaniem, czyli projekt powinien kosztować klienta minimum 2200zl. Daje to jakieś 18zl na godzinę i jest to stawka poniżej której to Ty dokładasz do projektu z własnej kieszeni! W końcu za internet zapłacić musisz, twój komputer się zużywa, bez jedzenia też nie da rady no nie Pamiętaj że czas to pieniądz i nawet jeżeli przysiądziesz dłużej nad tym projektem żeby go zrobić, to przecież w tym samym czasie mogłeś programować już dla kolejnego klienta za kolejną kasę gdybyś umiejętnie wycenił to zlecenie!
źródło:
http://serwis.magazynyinternetowe.pl/artyk...reelancera.html