@CuteOne: Dlatego zwróć uwagę co pogrubiłem w swoim poście. Silniki te to plan na przyszłość. Początkowo nie pokażą co potrafią. Baa... Potrafią wręcz popsuć wydajność, jeśli używa się ich nieumiejętnie. Jednak sama ilość tekstu wynikająca z zagadnienia oraz wykorzystania sugeruje już na starcie budowę pod kątem przyszłego ich użycia. I to raczej prędzej niż później. Co do testowej tabeli to najlepsza byłaby faktyczna przynajmniej kilkuset lub kilku tysięcy książek. Utworzenie indeksu to pikuś ale jego aktualizacja z czasem zacznie odgrywać coraz bardziej istotną rolę. Wystarczy poczytać ile w podanych przeze mnie rozwiązaniach potrafi aktualizacja indeksów trwać

Skoro jesteśmy przy full-text warto wspomnieć o fakcie, że na dużych ilościach danych indeks tego typu rozrasta się bardzo szybko. Do tego domyślne jego ustawienia sprawiają, że pewne słowa z niego wylatują co sprawi, iż zamiast jednego wyszukiwania będzie trzeba zaimplementować do głównego także wyszukiwania "uzupełniające" w określonych przypadkach. O takich rzeczach na początku się nie wie. Poza tym większość osób patrzy tylko na wielkość tabel, pomijając kwestię wielkości indeksów, które w tym wypadku potrafią być naprawdę duże. Zauważmy też, że w tym wypadku nie ma tak różowo, ponieważ wyszukiwanie będzie przebiegać po kilku kolumnach a nie jednej. Bo pewnie indeks miałby być założony jednocześnie na: imię i nazwisko autora/ów, tytuł, treść, opis. W tej sytuacji kończymy nie na zapytaniu do jednego indeksu ale kilku zapytaniach lub pytaniu kilku indeksów jednocześnie. Jak teraz określisz prawdopodobieństwo trafności, czyli popularny score, według którego posortujesz wyniki?

To są właśnie rzeczy o których początkujący nie wiedzą, myśląc że istnieją jakieś magiczne sposoby i sama baza danych to zrobi za nich.