"... a teraz pan uwazaj, bedzie trudne: do metalu"...
Wiec po kolei plik login.php:
Kod
<?php
Kazdy plik jest przekazywany przez serwer www do klienta tak jak jest zapisany w pliku, chyba ze zaznaczymy ze w tym miejscu zaczyna sie kod phpowy (wlasnie takim zapisem) wtedy zostanie uruchomiony interpreter php-a, i dalej do przegladarki bedzie przekazywane dokladnie to co wytworzy nasz skrypt.
Kod
$login = $_GET['login'];
$password = $_GET['password'];
W phpie nazwy wszystkich zmiennych zaczynaja sie od znaku $. Zmienne pochodzace z plikow ktore nas wywolaly (jak ten html od kwiatka) dostajemy w tablicy nazwanej _GET lub _POST w zaleznosci od uzytej metody przekazywania zmiennych, kwiatek jej nie podal wiec domyslnie jest w _GET. Tablica to taki worek z wartosciami, gdzie kazda wartosc ma jeszcze hmmm powiedzmy nazwe. w naszym przypadku interesuja nas wartosc dla login i password, i je przepisujemy sobie dla wygody do naszych zmiennych.
Kod
mysql_connect('nazwa serwera z baza','nazwa uzytkownika','haslo');
Teraz nawiazujemy polaczenie z baza danych przygotowana przez tego informatyka. Wszystko co wyglada mniej wiecej jak jakis wyraz z nawiasem otwierajacym zaraz za nim czyms w srodku i nawiasem zamykajacym jest wywolaniem funkcji, w nawiasach podane sa argumenty tej fukcji rozdzielone przecinkami. Jesli chcemy podac jakis tekst to musimy to zaznaczyc zamykajac go albo w cydzyslowie albo w apostrofach. Oczywiscie zastap podane przeze mnie teksty wlasciwymi ktore ma ci podac ten informatyk.
Kod
mysql_select_db('nazwa bazy');
Na podanym serwerze bazodanym na pewno istnieje wiele roznych baz danych, nam chodzi o pewna szczegolna, wiec tutaj podajemy ja nazwe. Od tej pory wszystkie zapytania beda kierowane wlasnie do niej.
Kod
$res = mysql_query("select login from tabela where login='$login' and password='$password'");
Tu dwie nowe rzeczy:
1. Zwykle funkcja zwraca jakas wartosc, czasem jej pozniej potzrebujemy, czasem nie. W tym przypadku potrzebujemy, wiec to co zwroca nam funckja mysql_query zapisujemy sobie w zmiennej $res
2. argumentem funkcji mysql_query jest zapytanie do bazy danych, ktore powinno nam wyciagnac dane o ktore nam chodzi. Zyjac w swiece mysqla mamy tak: Baza danych (wybrana juz przez nas w poprzednim punkcie) sklada sie z pewnej liczby tabel. Tutaj zalozylem ze ta o ktora nam chodzi nazywa sie 'tabela', jesli jest inaczej to zmien. kazda tabela sklada sie z column ktore maja swoje nazwy i wiersze ktore zawieraja dane w tych kolumnach. Wpisane przeze mnie zapytanie mozna przetlumaczyc mniej wiecej tak:
SELECT login (PODAJ nam zawartosc kolumny o nazwie login) FROM tabela (Z tabeli o nazwie tabela) WHERE login='$login' and password='$password' (Z TYCH WIERSZY dla ktorych zachodzi warunek ze w kolumnie login jest taka sama zawartosc co w zmiennej $login i jednoczesnie w kolumnie password jest taka sama zawartosc jak w zmiennej $password)
Wiec jesli podamy login i password ktore sa w tej tabeli to dostaniemy wiersz w ktorym one sa wpisane, jesli nie to dostaniemy wynik pusty.
Kod
$jest = mysql_num_rows($res);
Tutaj sprawdzamy ile wierszy nam zwrocilo to zapytanie ktore chcwile temu zapodalismy do bazy i:
Kod
if ($jest>0)
print "Witamy w systemien";
else
print "Brak dostepun";
instrukcja warunkowa if sprawdzamy czy warunek $jest>0 jest spelniony czy nie. print "tekst" wysyla nam tekst do przegladarki. Wiec jesli zapytanie do bazy zwrocilo nam jakies wiersze (nie interesuje nas w zasadzie jakie, tylko czy w ogole jakies byly) to oznacza ze podana para login/password jest zapisana w tej tabeli wiec wypisujemy powitanie. w przeciwnym przypadku (czyli jak warunek jest nie spelniony) wykonuj sie instrukcja zapisana po slowie else, w naszym przypadku print "brak dostepu"
Kod
?>
Pozostalo nam jeszcze tylko zakonczyc skrypt i juz.
PS. Wzielas pod uwage ze ten Twoj informatyk moze czytac to forum ?
PS2.
http://pl.php.net - wiekszosc manuala jest juz spolszczona
PS3. member_of_costam: troche przekombinowales