Byłbym zapomniał... Co prawda nie jest jawnie to napisane, ale korespondencja mailowa w pewien sposób jest uznawana za wiążącą umowę

Ogólnie radze zapoznać się z kilkoma artykułami Kodeksu Cywilnego

W szczególności zwróciłbym uwagę na:
Art. 58. § 2. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Art. 60. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
Art. 61. (30) § 1. Oferta złożona w postaci elektronicznej wiąże składającego, jeżeli druga strona niezwłocznie potwierdzi jej otrzymanie.
§ 2. Przedsiębiorca składający ofertę w postaci elektronicznej jest obowiązany przed zawarciem umowy poinformować drugą stronę w sposób jednoznaczny i zrozumiały o:
1) czynnościach technicznych składających się na procedurę zawarcia umowy;
2) skutkach prawnych potwierdzenia przez drugą stronę otrzymania oferty;
3) zasadach i sposobach utrwalania, zabezpieczania i udostępniania przez przedsiębiorcę drugiej stronie treści zawieranej umowy;
4) metodach i środkach technicznych służących wykrywaniu i korygowaniu błędów we wprowadzanych danych, które jest obowiązany udostępnić drugiej stronie;
5) językach, w których umowa może być zawarta;
6) kodeksach etycznych, które stosuje, oraz o ich dostępności w postaci elektronicznej.
§ 3. Przepis § 2 stosuje się odpowiednio, jeżeli przedsiębiorca zaprasza drugą stronę do rozpoczęcia negocjacji, składania ofert albo do zawarcia umowy w inny sposób.
§ 4. Przepisy § 1-3
nie mają zastosowania do zawierania umów za pomocą poczty elektronicznej albo podobnych środków indywidualnego porozumiewania się na odległość. Nie stosuje się ich także w stosunkach między przedsiębiorcami, jeżeli strony tak postanowiły.
Art. 68. Przyjęcie oferty
dokonane z zastrzeżeniem zmiany lub uzupełnienia jej treści poczytuje się za
nową ofertę.
Art. 70. § 1. W razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w chwili
otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a
jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane - w chwili przystąpienia przez drugą stronę do wykonania umowy.
Art. 629. Jeżeli strony określiły wynagrodzenie na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów (wynagrodzenie kosztorysowe), a w toku wykonywania dzieła zarządzenie właściwego organu państwowego zmieniło wysokość cen lub stawek obowiązujących dotychczas w obliczeniach kosztorysowych, każda ze stron może żądać odpowiedniej zmiany umówionego wynagrodzenia. Nie dotyczy to jednak należności uiszczonej za materiały lub robociznę przed zmianą cen lub stawek.
Art. 630. § 1. Jeżeli w toku wykonywania dzieła zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac planowanych będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego, a zestawienie sporządził zamawiający, przyjmujący zamówienie może żądać odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia. Jeżeli zestawienie planowanych prac sporządził przyjmujący zamówienie, może on żądać podwyższenia wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności prac dodatkowych.
§ 2. Przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania zgody zamawiającego.
Art. 631. Gdyby w wypadkach przewidzianych w dwóch artykułach poprzedzających zaszła konieczność znacznego podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego, zamawiający może od umowy odstąpić, powinien jednak uczynić to niezwłocznie i zapłacić przyjmującemu zamówienie odpowiednią część umówionego wynagrodzenia.
Jakie z tego można wyciągnąć wnioski? Artykuł 58 - koleś zawierał umowę bez powiadomienia Cię o
istotnych elementach (prawa autorskie majątkowe) tejże, co łamie punkt o współżyciu społecznym oraz na to samo wskazują punkty 629 i 630

Ty kolesiowi dajesz jako furtkę 631, ale i tak każesz Ci zapłacić za stracony czas

Artykuł 60 można potraktować jako fakt, iż poczta elektroniczna jest medium, które uznajemy za kontakt podciągany prawnie do umowy ustnej.
Artykuł 61 paragraf 4 możesz wykorzystać, jesli będzie klient kluczył, że umowy nie macie na piśmie tylko mailowo

Artykuł 68 i 70 mówią same za siebie. Napisałeś? Tak. Czyli wywiązałeś się z umowy. A że w międzyczasie były zmiany to należy to już traktować jako nową umowę a w niej zastrzegałeś, że zmiany mogą dotyczyć praw majątkowych autorskich i nie musisz się na nie zgadzać. To moja pobieżna lektura KC

W razie czego można wysłać mu fakturę, przejść do punktów jakoś 4XX i postraszyć postępowaniem egzekucyjnym mającym na celu ściągnięcie długu