W systemach szablonów chodzi bardziej, by odseparować obróbkę danych od sposobu ich wyświetlania. W wielu obecnych frameworkach szablony pisze się właśnie w PHP. Skoro chcesz sposób najprostszy, to skorzystaj z gotowca, a nie bierz się za pisanie czegoś własnego, szczególnie z autorską składnią szablonów. Z doświadczenia powiem Ci, że wygląda to tak:
1. Jak będziesz pisać własny system ot tak, najprawdopodobniej skończysz na zrobieniu kalki niektórych struktur kontrolnych z PHP i najprostszego osadzania zmiennych. W tym kierunku iść nie ma sensu, tylko sobie zamykasz możliwości i już lepiej będzie, jak szablony będziesz pisać w czystym PHP.
2. Jeśli zaś pokusisz się o wymyślenie języka, który w przeciwieństwie do PHP, jest dedykowany do prostej i eleganckiej obróbki (X)HTML-a i osadzania w nim danych ze skryptu, to o swoim sklepie musisz na długi czas zapomnieć

. Napisanie kompilatora prawdopodobnie jest trudniejszym zadaniem.
Z gotowych rozwiązań:
1. Nie bierz się za Smarty'ego. Projekt jest przestarzały i obecnie w zasadzie w ogóle się nie rozwija. Ponadto moim zdaniem sporo elementów języka jest tak zaprojektowanych, że zamiast ułatwiać, utrudniają życie. Wystarczy np. popatrzeć, ilu ludzi ma problemy ze zrobieniem zagnieżdżonych list, a to przecież jest jedna z bardziej elementarnych rzeczy, które się w szablonach osadza.
2. Z rozwiązań bazujących na czystym PHP możesz sprawdzić Savant.
3. Poleciłbym Ci mój system, Open Power Template, lecz nowa wersja wciąż znajduje się w fazie rozwojowej i używanie jej do czegokolwiek innego, niż testy, to wielkie ryzyko. Stara wersja natomiast ma trochę błędów projektowych i niedorzeczności.
4. Sprawdź sobie PHP-TAL.