1q2w3e4r
14.06.2012, 20:44:12
Witam,
Programuję w php od kilku lat, zrobiłem wiele różnych stron. Mam gotową strukturę katalogów i plików, a także panel admina, który wykorzystuję do tworzenia stron. Ale.. to wszystko robię strukturalnie. W miarę szybko w tej chwili zbuduję nawet zaawansowane strony. Z przenośnością napisanych już wcześniej funkcji nie ma tak wiele problemu, ale trzeba zazwyczaj przenosić kilka plików razem z tabelami z bazy.
Wiele razy natykałem się na Frameworki i wiele osób wychwala, że lepiej się pisze strony. Ale ja nie mogę się przyzwyczaić. Może dlatego, że nie znam do końca pisania obiektowo bo znam to tylko z analiz przykładów.
Słyszałem też, że strony napisane w OOP spada czasami ich wydajność ponieważ obszerne klasy muszą ładować się do ramu, a przy dużym ruchu może być to kłopotliwe. Natomiast zaleta pisania strukturalnie to serwis działa bardzo szybko i bez większego obciążenia dla serwera.
Zastanawiam się nad przepisaniem tego mojego systemu, który pomaga w pisaniu stron na OOP, ale nie czuję się na siłach.
Może ktoś polecić jakąś książkę z programowania OOP w php, która nauczy mnie przejść z pisania strukturalnego na obiektowe, a także aby nauczyła tworzyć dobrze zbudowane aplikacje internetowe, które są SZYBKIE i bezpieczne. Chciałbym też wiedzieć jak zbudować strukturę strony takiej jak facebook, aby wytrzymała nawet takie obciążenie (żeby dokładać najwyżej serwery).
Fajnie są zrobione moduły w PrestaShop, każda funkcjonalność działa na modułach co mi się bardzo podoba. Jeden moduł wpływa na inne moduły i zachowanie całej strony, a moduł zawarty jest w jednym katalogu (nie jest rozwalony po wielu katalogach).
Interesowałem się frameworkiem CI, tylko nie wiem czy się w niego wgłębiać, bo zapoznanie się z kodem napisanym przez kogoś wiele czasu zajmuje. Więc może lepiej by było napisać coś swojego gdzie będzie się znało każdą linijkę.
Mam pytanie również jaki edytor będzie najlepszy do pisania w OOP ? Aktualnie wiele lat siedzę na kED i bardzo mi się podoba ale brakuje obsługi SVN ewentualnie FTP.
Proszę o jakieś porady.
Orzeszekk
14.06.2012, 20:50:13
"Sukces osiągają ci, którzy potrafią się zmusić" - Goethe.
musisz po prostu cos napisac obiektowo na siłę dla eksperymentu i sie przyzwyczaisz.
Nie znam nikogo kto przerzuciłby się z obiektowego na strukturalne twierdzac ze jest lepsze, za to znam ignorantów którzy mówią że paradygmat strukturalny jest lepszy ponieważ nie chce im się nauczyc obiektowego. A rozsądne osoby wiedzą że wszystko ma swoje zastosowanie, natomiast programowanie strukturalne lepsze jest do pisania pod uC i cos co wymaga dużej wydajnosci a nie czytelnosci - portale zazwyczaj wymagaja duzej czytelnosci kodu zamiast wydajnosci.
Do pisania obiektowo w PHP zdecydowanie edytor PHPStorm firmy Jetbrains, lepszego nie znajdziesz.
Framework Symfony 2.
a facebook to paskudny kawałek kodu i na pewno nie znalazłbyś tam godnych nasladowania wzorcow projektowych

- info od firm pracujących zawodowo z API facebooka.
magnus
14.06.2012, 22:43:58
Sęk w tym, że swojego "systemu" wcale nie musisz przepisywać obiektowo. Musisz go po prostu wyrzucić i zapomnieć o nim
ZAMIAST tego naucz się dowolnie wybranego frameworka. Tak jak kolega wyżej napisał - żeby się nauczyć, trzeba po prostu pisać własny kod. Analiza cudzego może być pouczająca, ale to tak jakbyś chciał zostać dobrym kierowcą oglądając w tv dużo wyścigów samochodowych

W cudzym kodzie można podglądnąć rozwiązania pewnych rzeczy, ale i tak trzeba najpierw mieć jakiś konkretny problem do rozwiązania.
Kodu frameworka też nie musisz analizować, starczy, że będziesz umiał się nim posługiwać.
Jeśli chodzi o frameworki, to w zasadzie obojętne którego się zaczniesz uczyć, trzeba poczytać trochę o kilku różnych i wybrać sobie taki, jaki najbardziej leży (spróbować zrobić jakąś malutką testową aplikację z jakiegoś tutoriala albo dokumentacji).
Ja się przesiadłem z kEda dość dawno temu na NetBeans i nie narzekam, obsługa SVN/Git jest.
Z książek to np. "PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia. Wydanie III" M. Zandstra.
Orzeszekk
15.06.2012, 00:08:52
tylko błagam cie nie pisz własnych frameworków jak robi to każdy rozpoczynający zabawe z PHP w tym i ja za co do tej pory mam duży problem (kod jak dziecko, zrobisz raz, pielegnujesz cale zycie)... jesli najdzie cie taki głupi pomysł, przesiądź się na jave+spring albo asp.net na 3 miesiące, naucz sie tamtych zobacz jak to w praktyce działa, i pozniej wroc do php korzystajac z najlepszych praktyk
hind
15.06.2012, 08:29:16
A najgorzej jak się przywiążesz do jednego rozwiązania, a potem znajdzesz lepsze i nie chce ci się przepisywać całej aplikacji. A własny fw to po tylu latach mogę stwierdzić że poniekąd zły pomysł.
Waże są komponenty które dostarcza FW i tak mój własny FW to tak na prawdę sam FronController, parser URL, i Controllery,a reszta to już z Zenda.
Wiec jeśli chcesz tworzyć własny FW, to opieraj się o gotowe komponenty tworząc tylko wygodną strukturę do zarządzania.
magnus
15.06.2012, 11:12:27
Zaczynanie od pisania własnego frameworka to, oględnie mówiąc, głupi pomysł.
Można to zrobić na koniec - jak się już zrobi kilka dużych projektów w różnych frameworkach i jest się wymiataczem w obiektowym PHP. Wówczas można się podjąć napisania frameworka, który będzie miał jakieś konkretne cechy, będzie rozwiązywał jakiś problem, albo będzie oparty o jakąś nową koncepcję. Albo przynajmniej będzie miał ambicję bycia lepszym od istniejących pod jakimś względem.
A żeby napisać FW inny niż wszystkie, to trzeba by najpierw wszystkie poznać
Orzeszekk
15.06.2012, 15:46:13
Cytat(magnus @ 15.06.2012, 12:12:27 )

Zaczynanie od pisania własnego frameworka to, oględnie mówiąc, głupi pomysł.
Można to zrobić na koniec - jak się już zrobi kilka dużych projektów w różnych frameworkach i jest się wymiataczem w obiektowym PHP. Wówczas można się podjąć napisania frameworka, który będzie miał jakieś konkretne cechy, będzie rozwiązywał jakiś problem, albo będzie oparty o jakąś nową koncepcję. Albo przynajmniej będzie miał ambicję bycia lepszym od istniejących pod jakimś względem.
A żeby napisać FW inny niż wszystkie, to trzeba by najpierw wszystkie poznać

mysle ze ciezko by ci bylo komukolwiek w pojedynke przebic sf2

nie sądze by po poznaniu wiekszosci frameworków php, chciałoby ci sie pisać własny. po prostu wybralbys najlepszy dla siebie i w nim robił.
Adi32
18.06.2012, 11:47:24
Z ciekawości zajrzałem i widzę, że Panowie nie pochwalają pisania własnego FW.
Obawiam się krytyki ale przyznam, że ja tak zrobiłem. Piszę aktualnie własny FW w celach nauki OOP. Wzoruje się załkowicie na tym co poznałem w ZF
i muszę przyznać, że widać efekty. Nauka nie idzie w las i sporo już widać. Co w cale nie znaczy, że zamierzam stawiać na tym FW strony - niby dziwne zachowanie ale wole później wrócić na ZF bardziej zorientowany w OOP niż gdy zaczynałem.
P.S. Też napisałem własną aplikacje strukturalnie jednak teraz gdy oparłem się o OOP tamten kod wydaje mi się śmieszny. Również nie znam nikogo kto przerzuciłby się z OOP na strukturalny.
irmidjusz
18.06.2012, 20:35:07
Z OOP się już do proceduralnego nie wraca.
--------------------------------------------------
Natomiast co do tworzenia własnych rozwiązań (nie tylko frameworków), to warto pamiętać o tym (cytat z książki "Debugowanie" Paula Butchera, Helion 2010):
Cytat
Tak się już stało, że my, programiści, przekonani jesteśmy co do tego, że wszystko powinniśmy robić we własnym zakresie. Przekonanie to często ujawnia się w postaci syndromu "co nie moje, to niedobre" (Not Invented Here), polegającego na ponownym wynajdowaniu koła, czyli (ułomnego nieraz) implementowania rzeczy, dla których gotowe, często perfekcyjne implementacje, dostępne są na wyciągnięcie ręki.
bastard13
19.06.2012, 06:41:05
Pisanie FW jest jak budowanie domu. Lepiej najpierw zbudować budę dla psa, bo bezpieczniej na błędach uczyć się w skali mikro.
Jeżeli chcesz pisać obiektowo, to nie sprowadza się to do implementacji MVC/MVP czy czegoś podobnego i nazwania tego FW. Choć wiele osób tak właśnie zaczyna, bo z tym (przynajmniej jeśli chodzi o PHP) im się kojarzy OOP.
Jeśli chcesz się uczyć, to wymyśl sobie aplikację, którą chcesz stworzyć. Przykład biblioteki z wielu podręczników jest bardzo dobry, choć nie jest zazwyczaj przedstawiany obiektowo. Czym są Twoje klasy? Są one odwzorowaniem rzeczywistych bytów (choć bez tożsamości) na kod tzn. Czytelnik, Książka, Karta do biblioteki itp. Czym są obiekty? To instancje klas, które mają pewną tożsamość, czyli już nie tylko Książka, ale "Zbrodnia i Kara" Fiodora Dostojewskiego.
Czasami ciężko się zdecydować, czy coś powinno być klasą czy nie, bo np. strona książki? To klasa czy nie? Takie decyzje są podejmowane w zależności od funkcjonalności. Jeżeli interesuje Cię ilość stron, to wystarczy odpowiedni atrybut w klasie Książka, ale jeśli potrzebujesz wiedzieć, jaki jest numer strony, jaka jest jej treść itp., to już masz kandydata na kolejną klasę.
Programowanie obiektowe to świetna zabawa, ale też sporo nauki. I nie w sensie wiedzy, bo paradygmaty i wzorce, to nie jakaś niewyobrażalna ilość materiału, ale nauczenie się myślenia, to już wyższa szkoła:)
Orzeszekk
24.06.2012, 17:38:24
autorowi tematu podpowiem tyle ze na jednej z rozmów o pracę podziękowano mi za to że pochwaliłem się że napisałem swój własny framework PHP, zamiast nauczyc sie zenda czy symfony. Wcale nikt tego nie uważa za coś dobrego.
Zostałem uznany właśnie za niedojrzałego programistę który nie umie pracować z cudzym kodem i musi wszystko pisać własne.
A pracy z cudzym kodem trzeba sie nauczyc jesli sie chce cokolwiek wiecej działać, w pojedynke swiata nie stworzysz.
patrzac z perspektywy czasu pisząc własny framework PHP bardziej utrwalilem sobie złe wzorce niż dobre.
nieco pozniej zmieniłem technologie na C# i asp.net, tam sie frameworkow wlasnych nie pisze bo są gotowe instalowane razem z IDE i są świetne, w końcu są komercyjne i płatne. I dopiero pracując z tymi frameworkami wyrobiłem sobie dobre nawyki, ktore teraz moge przeniesc do PHP. Ale i tak nie bede pisał własnego frameworka bo wiem ze to nie ma sensu, wiem juz jakie problemy sprawia projekt na własnym frameworku. On sprawia problemy nawet mi, a co mowic gdyby ktos go dostał po mnie do rozwijania. To byłaby tragedia

aktualnie pracuje właśnie z kodem opartym na moim frameworku, i porównując go z kodem aplikacji pisanych przeze mnie w pełni na asp.net mvc kod PHP wydaje mi sie zasmiecony i po prostu smieszny.
Niktoś
24.06.2012, 17:44:01
Cytat
nieco pozniej zmieniłem technologie na C# i asp.net, tam sie frameworkow wlasnych nie pisze bo są gotowe instalowane razem z IDE i są świetne, w końcu są komercyjne i płatne
Nie pisz tak, bo ktoś kto się mało zna uwierzy. Wystarczy mieć oryginalny Windows i to wszystko i frameworki nie są instalowane z IDE lecz są w aktualizacjach (paczkach),service packach dla OS- windows update.
Samo IDE też jest darmowe jeśli chodzi o wersje VS express, czy WebMatrix.
Bandicoot
25.06.2012, 23:15:27
Ja obiektowe zacząłem rozumieć na przykładzie c++ (dosłownie liźnięty temat na studiach), teraz staram się to wszystko nadrobić w php. Pomaga mi w tym książka "Programowanie obiektowe w PHP 5" autorstwa Hasin Hayder i muszę przyznać że korzysta mi się z tej lektury bardzo przyjemnie. Celem nauki jest dalsza nauka z tym że ZendFramework i napisanie portalu jako pracę inżynierską. Jak dam radę, bo okaże się w marcu. Póki co patrząc na kod strukturalny, a obiektowy widzie jeden wielki bałagan (w strukturalnym), no ale to takie info od początkującego w temacie.
Pozdrawiam.
kukix
30.06.2012, 13:31:39
Witam.
Pozwole sobie podłączyć się pod temat...
Też próbuje zacząć projektować obiektowo i w wolnym czasie bede sobie układał swój własny obiektowy kodzik..
Dajmy na przykład, że buduje cms'a i mam dział Newsy.. dla parametru index.php?dzial=newsy
Jak teraz ułożyć strukturę tej klasy.. tak, żebym miał kilka akcji w tym dziale.
1. (Domyslna) Wyświetlanie listy newsów
2. Wyświetlanie formularza do edycji (jesli jest param id) lub dodania
3. jak ułożyć mechanizm kasowania albo blokowania newsów i zapisywania formularza.. jak ta klase ułożyc?
Czy dla działu np ankiety muszę robić inną klase, która to wszystko wyświetli?
Czy jeżeli w panelu administracji nie bedzie żadnych szablonów bo grafika bedzie w kodzie php to nie trzeba tutaj używać frameworków?
Mephistofeles
30.06.2012, 13:56:28
Po pierwsze: co ma framework do szablonów? Źle rozumiesz, szablon strony (czyli layout) =/= system szablonów (template). Framework nie ma nic wspólnego z systemem szablonów, choć zazwyczaj frameworki zawierają taki system.
Po drugie: Jedna klasa nie może obsługiwać żądania, zmiany danych w bazie i wyświetlania jednocześnie. To co chcesz zrobić to zadanie dla całego frameworka. Najlepiej użyj gotowego, np. Symfony.
kukix
30.06.2012, 14:11:58
Cytat(Mephistofeles @ 30.06.2012, 14:56:28 )

Po pierwsze: co ma framework do szablonów? Źle rozumiesz, szablon strony (czyli layout) =/= system szablonów (template). Framework nie ma nic wspólnego z systemem szablonów, choć zazwyczaj frameworki zawierają taki system.
Po drugie: Jedna klasa nie może obsługiwać żądania, zmiany danych w bazie i wyświetlania jednocześnie. To co chcesz zrobić to zadanie dla całego frameworka. Najlepiej użyj gotowego, np. Symfony.
Dziekuje za infomracje.. naprowadziło mnie to troszke na temat, ponieważ coś mi sie uroiło że Symphony = Smarty :/
na swojej stronie chciałem używać system szablonów RainTPL, polecany przez wiele osób.. czy on nie bedzie kolidował z Symphony?
Mephistofeles
30.06.2012, 16:26:39
W Symfony domyślny jest Twig, co nie oznacza, że nie da się tego zmienić, choć nie widzę sensu, bo Twig jest dużo lepszy od Raina i mało kto w ogóle zmienia domyślny system szablonów (ewentualnie na czyste PHP).
kukix
30.06.2012, 20:42:50
Cytat(Mephistofeles @ 30.06.2012, 17:26:39 )

W Symfony domyślny jest Twig, co nie oznacza, że nie da się tego zmienić, choć nie widzę sensu, bo Twig jest dużo lepszy od Raina i mało kto w ogóle zmienia domyślny system szablonów (ewentualnie na czyste PHP).
A dlaczego uważasz, że jest dużo lepszy od Raina? Więcej opcji raczej nie potrzeba już w szablonach, a czy jest wydajniejszy?
A czy macie dostęp do jakiś ciekawych materiałów o symphony? Jak zacząc z tym prace?
Mephistofeles
30.06.2012, 21:00:59
Oj potrzeba, potrzeba. Przekonasz się jak zaczniesz robić coś więcej niż tylko wyświetlenie zmiennej

. Wydajnością się nie przejmuj, szablony Twiga są kompilowane do postaci klasy PHP, ogólnie wszystkie szablony są kompilowane do czystego PHP.
Poza tym nawet jeśli nie wykorzystujesz większości funkcji, to przecież one w żaden sposób nie przeszkadzają.
http://symfony.com/doc/current/quick_tour/...ig_picture.html - zarys działania
http://symfony.com/doc/current/book/index.html - podstawowa dokumentacja
http://www.ens.ro/2012/03/21/jobeet-tutorial-with-symfony2/ - adaptacja Jobeeta
1q2w3e4r
9.07.2012, 14:52:35
1. Potrzebuję się nauczyć programowania obiektowego. Proszę o jakąś książkę, która dobrze wprowadzi mnie do OOP ze strukturalnego. Najlepiej uczę się na przykładach dlatego fajnie by było gdyby nauka OOP opierała się na praktycznym przykładzie.
2. Następnie chcę wybrać jakiś framework. Główne wymagania to:
- szybkość
- możliwość tworzenia modułów w jednym folderze, żeby nie były rozwalone po całym skrypcie, napisane wcześniej moduły chcę wykorzystywać w innych projektach, czyli niezależność
- możliwość tworzenia szablonów strony z możliwością nadpisywania plików domyślnych, czyli szablon może zawierać nowe pliki, które są dopasowane do struktury strony i które się nadpisują jesli istnieja w szablonie. Umożliwi to całkowitą edycję strony w zależności od wczytanego szablonu.
- cache
- czytelność kodu
- dobra dokumentacja oraz dobra pomoc techniczna w razie problemów
- nowoczesność
3. Ostatnio chciałem sprawdzić popularne strony, które są napisane w jakichś znanych frameworkach, okazuje się, że większość znanych stron jest napisana strukturalnie lub na własnych autorskich rozwiązaniach.
CuteOne
9.07.2012, 15:04:09
Krótko i na temat: Symfony i Symfony 2 (zacznij od 1 wersji jest lepiej opisana i znajdziesz więcej tutków co i jak)
greycoffey
10.07.2012, 08:45:38
Od kilku dni sam uczę się Symfony2, dokumentacja dobra, brakuje tylko trochę "user contributed notes" jak w manualu PHP

Zawsze jest to forum, stackoverflow i inne serwisy, gdzie ktoś miał ten sma problem i opwoie jak go rozwiązać. Po kilku dniach czuję się w miarę wsobodnie, ale na początku byłem totalnie zagubiony. ORM wbrew pozorom fajna sprawa, trzeba się do niego tylko najpierw przekonać, a Twig to chyba najlepszy system szablonów jakiego używałem.
Mephistofeles
10.07.2012, 09:07:25
2. Polecam Symfony 2. Zawiera wszystkie wspomniane aspekty.
Znane strony? Youporn

, Dailymotion, eRepublik, najnowszy Drupal wykorzystuje też komponenty Symfony.
1q2w3e4r
10.07.2012, 18:41:50
Cytat(1q2w3e4r @ 9.07.2012, 15:52:35 )

1. Potrzebuję się nauczyć programowania obiektowego. Proszę o jakąś książkę, która dobrze wprowadzi mnie do OOP ze strukturalnego. Najlepiej uczę się na przykładach dlatego fajnie by było gdyby nauka OOP opierała się na praktycznym przykładzie.
2. Następnie chcę wybrać jakiś framework. Główne wymagania to:
- szybkość
- możliwość tworzenia modułów w jednym folderze, żeby nie były rozwalone po całym skrypcie, napisane wcześniej moduły chcę wykorzystywać w innych projektach, czyli niezależność
- możliwość tworzenia szablonów strony z możliwością nadpisywania plików domyślnych, czyli szablon może zawierać nowe pliki, które są dopasowane do struktury strony i które się nadpisują jesli istnieja w szablonie. Umożliwi to całkowitą edycję strony w zależności od wczytanego szablonu.
- cache
- czytelność kodu
- dobra dokumentacja oraz dobra pomoc techniczna w razie problemów
- nowoczesność
3. Ostatnio chciałem sprawdzić popularne strony, które są napisane w jakichś znanych frameworkach, okazuje się, że większość znanych stron jest napisana strukturalnie lub na własnych autorskich rozwiązaniach.
Symfony zawiera wszystkie te udogodnienia? Dlatego piszę ponieważ nie chcę się przesiadać w trakcie. Chcę się dobrze nauczyć jednego frameworka i z niego korzystać we wszystkich projektach.
Korzystaj z tego, w czym Ci wygodnie. Wymagania jakie postawiłeś są minimalne i każdy FW takowe posiada.
Mephistofeles
10.07.2012, 21:57:20
Tak, Symfony to jeden z poważniejszych frameworków. Moduły, tzw. bundle, są łatwo wymienialne między projektami, jeśli tylko pisane były z rozwagą, szablony z określonego bundla można łatwo nadpisać, dobry cache jest, szybkość i dobra dokumentacja też.
abort
13.07.2012, 23:02:26
Myślę, że jestem w podobnej sytuacji do Ciebie: znam PHP na poziomie strukturalnym, zrobiłem parę drobiazgów dla siebie, i tu uwaga: pisanie kodu traktuję rekreacyjnie, bo wiem, że fachowcom programistom to nie jestem nawet godzien butów czyścić

Akurat kiedyś zadałem takie samo pytanie, co Ty: jak się nauczyć pisać obiektowo? I w zadadzie nie dostałem żadnej konkretnej odpowiedzi, bo chyba jednej uniwersalnej nie ma.
Zacząłem więc szukać różnych gotowych frameworków, w których mógłbym zacząć pisać "coś" i na tej bazie zacząć się uczyć programowania obiektowego. Do Zenda czy Symfony nawet się nie przymierzałem, bo to za wielkie "krowy" dla mnie, szukałem czegoś lżejszego (przypominam: chodzi o NAUKĘ OOP i filozofii pisania we frameworku).
Zacząłem od Kohana3, ale szybko się zraziłem: już szczegółów nie pamiętam, ale pamiętam jedno: kod, który działał w Kohana 3.0, nie działał w Kohana 3.0.12 - zgroza! Zerknąłem więc na CI - i tu się zachwyciłem. Sam framework niewiele waży (1.3MB) + do tego dokumentacja "w paczce" (2.7M) w postaci plików html/pdf (więc można przeglądać offline), ale to, co mnie powaliło na kolana, to dokumentacja dostępna na sieci, a konkretnie
http://net.tutsplus.com/sessions/codeigniter-from-scratch/ - 17 filmów pokazujących "na żywo" pisanie kodu (od ZERA!) i efekty.
Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie prezentacja frameworka w postaci "wykładów" przemawia najbardziej. Dzięki temu widać cały cykl tworzenia programu, a niezależnie od tego mogę sobie zrobić pauzę na filmie, samemu coś popróbować i ewentualnie wrócić do filmu. Dokumentacja w postaci plików html/php (ta w paczce) jest oczywiście także cenna, ale dopiero PO TYM, jak spróbuję i zasmakuję. A ja lubię mieć łagodną 'learning curve' - i tu filmiki video okazały się niezastąpione (i przekonujące!).
Orzeszekk
15.07.2012, 15:42:57
Cytat(1q2w3e4r @ 9.07.2012, 15:52:35 )

Okazuje się, że większość znanych stron jest napisana strukturalnie lub na własnych autorskich rozwiązaniach.
Albo ci się wydaje. Albo jest tak że większość znanych stron powstała w garażu, z palca niedouczonego programisty (wykonanie słabe, ale pomysł był mega), a później nie oplacalo sie przepisywac wszystkiego i dorabialo sie kolejne moduły do autorskiego frameworka, i kolejne i kolejne.. I tak powstał facebook
KotWButach
17.07.2012, 13:57:18
A ja ze swojej strony polecę naszemu użytkownikowi napisanie czegoś obiektowego bez symfony czy others. A dopiero później gdy zrozumie jak to działa zabrać się za, bo ja wiem kohane, CI? a później w drabinie ewolucji symfony. Droga o wiele dłuższa ale w moim skromnym przekonaniu słuszna zważywszy na fakt że pytający nie zna oop na tyle dobrze by ogarnąć struktury w logiczny sposób.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę
kliknij tutaj.