Fred1485
7.08.2015, 19:17:02
W PHP siedzę juz od dłuższego czasu, staram się pisać obiektowo i czuję na plecach zalety OOP, pisząc kolejny mały i tutaj podkreślam słowo mały projekt zastanawiam się nad sensem pisania wszystkiego od nowa. Myślę, że jestem gotowy na to, żeby liznąc jakiegoś frameworka. Tylko co ja potrzebuję? W zasadzie nie potrzebuję żadnych potężnych narzędzi typu Zend czy Symfony, bardzej cos lekkiego na początek, Fajnie by było jakby miał system szablonów i jakąś w miarę dokumentację. Nie jestem w stanie powiedzieć czegoś dokładniej bo nigdy nie miałem z tym styczności. No chyba że od razu powinienem tłuc w/w frameworki ale ja chyba wolę coś małego, i w miarę żeby to wszystko zcustowizować pod siebie. Obiło mi się o uszy light PHP czy cake php ale sam nie wiem. Doradzicie coś?
Damonsson
7.08.2015, 19:20:07
Zacznij od Silexa, to takie mini Symfony, bardzo lekkie i proste, a później łatwo będzie Ci się wdrożyć w już samo konkretne Symfony.
Pyton_000
7.08.2015, 19:29:53
Jeśli chcesz iść w stronę Symfony to tak jak @Damonsson powiedział "Silex".
Możesz też "Lumen" jesli w stronę Laravel
Ew. "Slim Framework"
To są chyba najlżejsze i najbardziej okrojone.
Ja podobnie jak poprzednicy polecam rozpocząć od tzw microframeworków. Wiele z nich to okrojone wersje większych braci i można w razie potzeby używać dodatków/pluginów/bundli stosowanych w tych większych. W efekcie przesiadając się na większe, możesz już znać część rozwiązań.
W kwestii czy warto zaczynać od microframeworka czy też nie, nie mam zdania, ale osobiście polecam Ci ostatecznie celować w Laravel. Symfony jako framework to przeżytek i jesli nie miałeś z nim wcześniej styczności, lepiej go olej i ogarnij Laravel.
Fred1485
8.08.2015, 08:12:13
No chyba zdecyduję się na Lumena

Przeglądam sobie dokumentację i instalację i widzę tylko same polecenia w terminalu. Siedząc na Windows 7 i Xamppie nie będzie problemu z instalacją?
aniolekx
8.08.2015, 08:45:36
Cytat(Skie @ 7.08.2015, 22:34:19 )

W kwestii czy warto zaczynać od microframeworka czy też nie, nie mam zdania, ale osobiście polecam Ci ostatecznie celować w Laravel. Symfony jako framework to przeżytek i jesli nie miałeś z nim wcześniej styczności, lepiej go olej i ogarnij Laravel.

jak by nie bylo to Laravel jest zbudowany w oparciu o komponenty Symfony 2
Cytat(Fred1485 @ 8.08.2015, 09:12:13 )

No chyba zdecyduję się na Lumena

Przeglądam sobie dokumentację i instalację i widzę tylko same polecenia w terminalu. Siedząc na Windows 7 i Xamppie nie będzie problemu z instalacją?
Będą, za pierwszym razem zawsze są jakieś problemy

. Mogę tylko uspokoić, że nie będą one wynikać z problemów technicznych, tj. połączenia win7+xampp.
Cytat
Jak by nie bylo to Laravel jest zbudowany w oparciu o komponenty Symfony 2
Owszem, najniższy poziom Laravela jest zbudowany o komponenty Symfony2, ale nie ma to nic do rzeczy w kwestii obsługi samego Laravela, czyż nie? Korzystając z frameworka intersują mnie głównie jego możliwości, szybkość tworzenia kodu i przejrzystość, to co działa pod spodem mnie nie obchodzi. Nie zrozumcie mnie źle, Symfony2 jako zbiór niezależnych komponentów jest dobry - np. super komponent konsoli - ale jako gotowy framework to przeżytek.

Cytat
No chyba zdecyduję się na Lumena wink.gif Przeglądam sobie dokumentację i instalację i widzę tylko same polecenia w terminalu. Siedząc na Windows 7 i Xamppie nie będzie problemu z instalacją?
Z samą instalacją problemów być nie powinno, mogą takowe się pojawić, gdy zaczniesz korzystać z komponentów zbudowanych o pcntl, które jest potężne, ale nie ma wsparcia na windowsie. Pamiętaj o tym.
Fred1485
8.08.2015, 14:28:18
Jednak są problemy z instalacją, wg
http://lumen.laravel.com/docs/installationSam composer jak i instalacja poleceniem
Cytat
composer global require "laravel/lumen-installer=~1.0"
działa, jednak utwiłem w tym momencie:
Cytat
Make sure to place the ~/.composer/vendor/bin directory in your PATH so the lumen executable can be located by your system.
samo polecenie co mam zrobić rozumiem tylko gdzie to zrobić, głowię się już chwilę i nie wiem
Pyton_000
8.08.2015, 14:34:22
Chodzi o to aby katalo w którym masz composer był dodany do systemowego PATCH
http://www.computerhope.com/issues/ch000549.htm
Fred1485
8.08.2015, 14:55:31
No nie tędy droga chyba.
Instalując composera automatycznie dodało mi zmienną PATH, teraz wygląda ona tak:
C:\xampp\php;C:\ProgramData\ComposerSetup\bin
I myślę że to o to chodzi i teraz tworząc nowy projekt nie wykrywa mi w ogóle takiego polecenia (lumen new projekt)
Cytat(Skie @ 8.08.2015, 15:13:54 )

ale jako gotowy framework to przeżytek.
Nie chce rozkręcać żadnej gównoburzy, ale jednak system releasów symfony jest dużo bardziej dojrzały niż laraveal, w którym jednego dnia masz komponent, a na drugi dzień jednak go nie ma bo... nie (annotations to są czy nie ma w końcu?). Niestety, na dłuższą metę, do dużych projektów, wg mnie, laravel odpada.
Fred1485
8.08.2015, 17:31:03
No to teraz zasialiscie we mnie ziarno wątpliwości. Na początek symfony czy laravel?
Na początek Silex albo Lumen, tak jak pisali koledzy wcześniej. Docelowo, jak je już będziesz miał wybrany z nich w małym palcu, wtedy łatwiej będzie Ci wybrać któryś z większych frameworków takich jak Symfony czy Laravel. Oczywiście dużych projektów jest jeszcze znacznie więcej, ale te i tak będziesz musiał znać.
Wybór zależy od przyjętych kryteriów, np. jeśli weźmiesz pod względem częstotliwość występowania w ogłoszeniach o pracę to Symfony pojawia się częściej niż Laravel.
Fred1485, tak właściwie próbuj pokolei te polecane (od małych zaczynając), który Ci przypadnie najbardziej do gustu, ten będzie Twoim wyborem i tyle.
Fred1485
8.08.2015, 19:27:38
No panowie zdecydowałem sie jednak na Lumen i z instalacją już nie było problemu (wcześniej przeoczyłem jedną rzecz

). Dzięki wszsystkim!
Pyton_000
8.08.2015, 20:30:47
Gwoli Lararavela pozolę sobie wtrącić że wersja 5.1 jest oznaczona LTS.
Jest to podyktowane tym że zbiegło się z ogłoszeniem kolejnej LTS z Symfony 2.
Od teraz każde Symfony z LTS będzie miało odpowiednik w Laravel LTS.
Annotations zostało wywalone, ale jest komponent do wrzucenia.
Wszystko niemal co zostało wywalone z Base Core Laravela jest wydzielone do osobnych paczek.
Tak więc nie uważam że laravel jest nie przewidywalny.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę
kliknij tutaj.