Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: [JavaScript][MySQL][PHP]PHP vs Javascript /MySql vs MongoDB Kilka ważnych pytań
Forum PHP.pl > Forum > Przedszkole
boxer87
Witam Wszystkich ,
Dopiero zaczynam przygode z PHP i już na wstępie mam mnóstwo pytań , na które mam nadzieje uzyskać odpowiedź. Parę dni temu rozmawiałem z kolegą , który siedzi w temacie już około 4-5 lat , i według niego PHP jest niestety wymarły i raczej wielkie rewolucji nie będzie.Lepiej czas i energię poświęcić nauce JavaScript , która według niego ma bardzo duży potencjał , że jest w stanie zastąpić PHP dzieki MongoDB .I tutaj moje pytanie , czy jednak lepiej jest się nauczyć PHP+MySql czy jednak iść w strone JavaScript oraz MongoDB (NoSQl) - ktory de fakto może zastąpić mySql czy pochodne .
Pyton_000
PHP na pewno nie umrze wink.gif a już na pewno nie w najbliższym 10-leciu
darko
MongoDB nigdy nie zastąpi w pełni relacyjnej bazy danych takiej jak MySQL, bo nie w tym celu zostało wymyślone. Poczytaj trochę o ograniczeniach mongo. A kolega generalnie dobrze gada z tym jsem, tyle że trochę przesadza z "wymieralnością" php. Wg mnie nauka javascriptu to krok w dobrą stronę. Gdybym sam teraz zaczynał na rynku IT, uczyłbym się javascriptu i pisania w nim aplikacji.
boxer87
Wiec jaka kolejność polecacie?Osobiście nie mam telnetu jeżeli chodzi o front-end , chyba ze dostane gotowy projekt z obrazami i ogólnym wizualnym projektem to jestem cos w stanie zdziałać ale chciałbym pobawić sie na zapleczu , jednak jest to dla mnie cos kompletnie nowego.
Crozin
1. Temat baz danch (MySQL/Mongo) nie ma w sumie nic wspólnego z tematem PHP/JS. W ramach obu platform możesz spokojnie korzystać z obu.
2. JS (po stronie serwerowej) współdzieli wiele tych samych słabości co PHP, ma nadal dużo słabiej rozwiniętą społeczność/platformę -> na pewno nie zastąpi on PHP.
by_ikar
@Crozin co do 1 pkt to się zgodzę, co do drugiego już nie bardzo. Ale chętnie przeczytam o tych słabościach współdzielonych z php, jak i jakieś konkretne argumenty potwierdzające słabiej rozwiniętą społeczność. W przeciwnym wypadku jest to tylko twoje zdanie, nic poza to.
boxer87
A co do samego PHP , czym się różni od OOP PHP ?
patwoj98
Pytasz o jedno i to samo wink.gif
PHP to skryptowy język programowania.
OOP - Object Oriented Programming - sposób programowania, w którym działa się na obiektach.
O OOP z reguły mówimy od PHP5 bo wtedy zostało to dopracowane.
boxer87
q mozesz to bardziej rozwinac ?Niestety jestem jeszcze raczkującym w tym temacie.
patwoj98
Google nie boli wink.gif
OOP PHP
Crozin
@by_ikar: Uciekł mi ten wątek... przez słabości miałem tutaj na myśli głównie dynamiczną naturę języka, która w większych projektach zawsze zmienia się z jakieś tam zalety w wadę. Brak też tak podstawowych narzędzi jak typy generyczne czy słabo/awo zbudowany model współbieżności. Chyba, że coś się w tym temacie zmieniło - szczerze, nie jestem zbyt mocno zainteresowany tą platformą. Mam nadzieję, że nie wprowadzam teraz w błąd. ;-)
by_ikar
Cytat(Crozin @ 21.12.2015, 09:52:28 ) *
@by_ikar: Uciekł mi ten wątek... przez słabości miałem tutaj na myśli głównie dynamiczną naturę języka, która w większych projektach zawsze zmienia się z jakieś tam zalety w wadę. Brak też tak podstawowych narzędzi jak typy generyczne czy słabo/awo zbudowany model współbieżności. Chyba, że coś się w tym temacie zmieniło - szczerze, nie jestem zbyt mocno zainteresowany tą platformą. Mam nadzieję, że nie wprowadzam teraz w błąd. ;-)


Co do dynamiki oraz słabo typowanego języka - tak, tutaj racja, w przypadku MongoDB bardzo to jest widoczne, gdzie wyszukiwanie liczbowe jest zupełnie inne od wyszukiwania tekstowego i trzeba mieć zawsze na uwadze typy danych po których wyszukujemy, jak i które wrzucamy do bazy. Współbieżność - w przypadku node.js czy nawet samego js'a jako tako jest możliwa. W JS'ie masz workery (no nie w każdej przeglądarce: IE 10+ http://caniuse.com/#feat=webworkers ), w przypadku node.js możesz swój proces podzielić na dzieci, wydelegować im jakieś zadania i komunikować się pomiędzy nimi, jak i nimi zarządzać (ubijać, restartować etc). Ostatnie lata w JS'ie to prawdziwa erupcja nowości, a duże korporacje które wpływają na rozwój tego języka tylko go przyspieszają. Zupełnie inaczej to wygląda w przypadku PHP, gdzie facebook stworzył swoją maszynę wirtualną i ją dopracowywał (w między czasie stworzył hack'a - dodał to i owo do php), gdzie dopiero po kilku latach powstało coś bezpośrednio od twórców PHP (php ng). Z racji tego że wiele narzędzi zarówno na których pracuję (atom) jak i których używam do tworzenia oprogramowania (elektron, nw.js, node.js, react) jest w javascripcie, zaczynam się powoli przenosić do tego środowiska, bo całkiem mi się podoba fakt, że mogę tworzyć rzeczy działające po stronie klienta (przeglądarka), serwera (node.js) czy po stronie systemu (nw.js, elektron, react native). Wtedy odpada korzystanie z wielu IDE, do różnych języków, wystarczy jeden i dokumentacja do odpowiednich bibliotek. PHP zniknąć nie zniknie, bo jest za dużo rzeczy na tym postawionych, ale wydaje mi się że JS dużo namiesza (już to robi), więc nie tyle co warto się "przebranżowić", co mieć to na uwadze i znać ten kawałek webdevelopmentu również.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.