1. Skoro nie chcesz słyszeć o szybkości tworzenia to nie... ale nie da się tego ukryć. Do rzeczy: w swoim frameworku cenię sobie parę ważnych dla mnie klas, które sprawiają że tworzenie aplikacji to sama w sobie przyjemność. Pozwolę wymienić sobie te ulubone i opisać dlaczego:
Image - tej klasie zawsze bije allacha, szybko zmniejsza, skaluje, dodaje tekst, łączy obrazki z przeźroczystością, ładuje źródło na którym operuje z innego serwer lub z lokalnego. Zapisanie obrazka w inne miejsce wraz z obróbką (czytaj: zmniejszeniem i dodaniem napisu bądź innego obrazka) to zaledwie 3 - 5 linijek kodu.
File - klasa obsługująca pliki uploadowane, super sprawa, szybki dostęp do informacji o pliku oraz do samego pliku, klasa ma wbudowaną metodę kopiowania go w miejsce docelowe i sprawdzenia czy został przesłany. Upload pliku to 3 linie.
Cache - komponent przechowujący dosłownie wszystko, poczynając od zapamiętania wyników zapytań, po cache obiektów, tablic stringów itd. Cache ma wielkie znaczenie, możemy dodać element poprzez metode cache(), bądź zcacheować wynik działania bufora w widoku metodami start() i stop().
Mail - nie muszę tu nic mówić... dodawanie załączikow z zewnątrz i z lokala, automatyczny wybór MIME maila, dodawanie osadzonych elementów HTML kończąc na wysyłaniu wiadomości To, Cc, Bcc, i ustalenie From.
Cookie - bardzo wygodna klasa dostępu do ciastek
User - wszystkie dane o użytkowniku, jego sesję, grupy i autoryzację wykonuje ta klasa. Z niej korzysta warstwa ACL, wygodny komponent w przenoszeniu i używaniu danych między warstwy MVC i nie tylko...
Filter - wszelkiego rodzaju filtry... czego dusza zapragnie.
Validator - sprawdzanie adresu email, nipu, adresu url, długości stringa (pomiędzy), istnienie znaków w stringu lub elementów w tablicy odpowiadających jakiemuś wyrażeniowi regularnemu i rózne inne operacje mające na celu sprawdzić dane wejściowe
Library - fajna sprawa w moim frameworku. U mnie biblioteką nazwałem klasy, które mogą wchodzić w sklad frameworka ale nie muszą, na przykład Pager, Token, obsługa stringa mod-rewrite oraz przykładowy NyssNiceForm (envp thx, czasem uzywam niektórych komponentów...)
Url - super sprawa... uzywając konfiguracji routera buduje linki, na których bazuje dana aplikacja frameworka, może wyciągnąć frazy składniowe URL'a takie jak serwer, ścieżka URL do aplikcaji itd.
Wspomnę również o klasach obsługujących pliki XML, INI, oraz bazy danych. Mam jeszcze klasę obsługi log'ów, plików które posiadają jakies informacje, które chcemy przechować, na przyklad wyłapane wyjątki przez framework (moja klasa Vexception z niej korzysta w zależności od ustawień aplikacji), podczas pracy bardzo przydatna klasa...
2. Nawiązując do punktu drugiego: moim zdaniem dobrze trafiłeś. U mnie jest tak, że każdą aplikcję piszę na FW, z tym że konfig aplikcji może całkowicie wyłąćzyć działanie warstw MVC, wówczas mam dostęp do komponentów FW nawet w bardzo małej aplikacji, która nie potzrebuje warstw MVC, gdyż na przykład tylko pobiera dane z jakiegos pliku i wyświetla je. Oczywiście frame lezy sobie na serwerze w ustalonym katalogu, a aplikacje w folderach nad nim... która chce może go włączyć

. Warto używać frameworka choćby tylko dlatego, że ma w sobie ciekawe komponenty. Pomijam już applety i helpery, ale podkreślam: warto.
Pozdrawiam, Athlan