Oracle na pewno jest bardzo wydajny :
- nie ma problemów z dużymi zbiorami danych (np.: łączenie, zliczanie itp. tabelek z wieloma milionami wierszy, takich po parę giga)
- nie ma problemów z zastosowaniem Oracle do systemów OLTP (dużo transakcji na raz i bardzo często)
- kosztowne jest skalowanie systemu w celu poprawienia wydajności (licencja od procka)
Nigdy jednak nie testowałem wydajności Oracla (byłem w firmie programistą, a nie adminem baz danych).
Jeżeli chodzi o MySQL i PostgreSQL to warto poczytać artykuł na
http://tweakers.net/reviews/657/6.
Wydaje się być dość wiarygodny, ponieważ np. na
http://www.mysqlperformanceblog.com/2006/1...sql-benchmarks/ koleś zwrócił uwagę na problem z wykorzystaniem zasobów sprzętowych przez MySQL'a.
Do pracy na bardzo dużych zbiorach danych masz SASa, ale to już trochę inna bajka.
Z mojego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że opinia jakoby MySQL był dużo szybszy PostgreSQL jest raczej mitem. Ja w moich aplikacjach mam lepsze wyniki dla PostgreSQL niż MySQL'a. Pewnie jest to kwestia wykorzystania podpowiedzi dla optymalizatora zapytań, odpowiednich indeksów i innych zabiegów.
Wiele testów jakie widziałem porównywało PostgreSQK 7.4 (dopiero ostatnio deweloperzy poprawili znacznie wydajność) z MySQL wykorzystującym tabelki MyISAM (są szybkie, ale jak z nich korzystasz to masz "prawie bazę danych", no a prawie robi sporą różnicę).
Ponadto wiele można mieć uwag do ustawień w tych testach (brak informacji, często w postgreSQL ustawiony jest auto cimmit). Wiele podobnych zastrzeżeń znajdziesz też ze strony zwolenników MySQL'a - pewnie tutaj, jak i na stronach zagranicznych.