Jabol
17.07.2008, 20:10:01
Polecm:
http://www.promotinglinux.com/truth/ [eng]
Hehe, albo www.ie7.com
Black-Berry
17.07.2008, 20:30:47
Zgadzam się z autorem, linux obsysa... Kiedyś próbowałem zainstalować ubuntu. Po kilku gozinach prób okazało się, że nie pójdzie bo mam zbyt nową (mającą rok) płytę główną

(Info pchodziło z oficjalnej strony wsparcia ubuntu)
Shili
17.07.2008, 20:37:33
Tak naprawdę długo można się licytować w obie strony - mam telefon podpinany kabelkiem pod usb, na Viście ni hu hu się nie mogę dobrać do zawartości, na linuksie (Debianie i pochodnych, jak Knoppix) nie mam z tym żadnych problemów.
Tak samo sprzętowo.
Każdy wybiera to co lubi i to co jest w stanie obsłużyć
batman
17.07.2008, 20:45:38
Nie widzę powodu, by wszczynać kolejną wojnę linux vs windows. Poza tym zabrakło info o emo, tzn mac os

Każdy system ma swoje wady i zalety i nie przekonasz fanatyków, że nie mają racji. Swoją drogą, to właśnie wywaliłem ubuntu 8.04, ponieważ wyjątkowo mnie zdenerwował. Siedzę sobie teraz na XP i jest mi dobrze. Pewnie za kilka miesięcy znowu postawię ubuntu.
Black-Berry
17.07.2008, 20:47:31
Właśnie o obsługę chodzi. gdyby linux był bardziej user friendly to więcej ludzi mogłoby z nieg korzystać. Wtedy przykładowe firmy robiące telefony byłyby zmuszone supportować zgrywanie mp-trójek na komórkę za pośrednictwem Linuxa. Dalsza logika jest prosta -> programiści znający się na rzeczy zarabialiby więcej, system by się rozwijał, szkoliłyby się nowe rzesze Linuxowców.... Echhhh a wystarczyłby jeden głupi przycisk start w lewym dolnym rogu i wszystkim żyłoby się lepiej
.radex
17.07.2008, 20:57:58
Black-Berry - to Ty nie widziałeś jeszcze KDE... KDE jest bardziej podobne do winsyfa niż GNOME (Ubuntu). Jest tam coś takiego co się zwie "K Menu" czy jakoś tak (odpowiednik starta). Ubuntu w ogóle jest do bani....
Linux 4ever.
Cysiaczek
17.07.2008, 21:04:39
Nie dadzą przycisku START - podziękuj MS za opatentowanie.
nospor
17.07.2008, 21:05:40
I dobrze. Jak mozna opatentowac start do zamykania systemu
.radex
17.07.2008, 21:15:35
Jabol, dziwi mnie, że dajesz tutaj na forum takie rzeczy, skoro sam AFAIK jesteś użytkownikiem opensolarisa (który jest trochę spokrewniony z linuksem)
Jabol
17.07.2008, 21:19:45
@radex_p: a mnie dziwi, co tutaj się dzieje. ogólnie to to był joke

. Jak dla mnie ta strona to parodia. To tak jak filmy z Liesliem Nilsenem. Totalnie pomylone. Miałem niezłą polewkę jak to czytałem. Niezła jest jeszcze strona >Stories<
A poza tym nie jestem użytkownikiem opensolarisa na co dzień. Ma dual boota ... opensolaris i gentoo (czyli inna sprawa, że Twoja konkluzja nie była błędna).
maziak
17.07.2008, 23:43:21
Stronka tragiczna. Hasla w stylu "Linux is a Toy", "Linux has Poor Hardware Support". Co to ma byc? Biorac pod uwage tyle roznych dystrybucji, ktos mowi "Linux has this, linux has that..."? Tyle róznych dystrybucji a tu ktos sobie rzuca lakoniczne "linux".
Ktos mowi ze sie zgadza z ta stronka, przeczytales w ogole chociaz pobieznie co tam pisze? Tożto bardziej prowokacja niż artykuł.
Niezłe kwiatki :
Most of the Linux user-base is comprised of young and impressionable individuals.
The Linux simply cannot handle the Gigahertz wave. And without stolen patented algorithms, it can only address the 1st 640 Kilobytes of the Gigabit.
Also, lonely 14 year olds living in their mom’s basement are not people you should spend time convincing of anything as they already know everything there is to know.
Linux users got their heads so far up their Linuxes that is it impossible for them to *shut the fuck up* and listen to the real conversation!
Tak ogolnie im dalej czytam, tym jasniejsze staje sie dla mnie, że to prowokacja.
A tak z innej beczki, odnosnie linuksa - sam sie niespełna miesiąc temu przerzuciłem na ubuntu HH i muze powiedzieć, że byłem bardzo pozytywnie zaskoczony.

Nic mi tu w tym systemie nie brakuje. Ale dyskusje na ten temat są całkowicie bez sensu bo, jak to mowia, "jaki koń jest, kazdy widzi".
EDIT:
Ok, ok. Tak czytam sobie i przegladam i nachodzi mnie pewna refleksja - co to ma tak naprawde byc? Ta stronka jest tak przeładowana faworyzowaniem MS i najezdzaniem na Linuksy wszelkiej masci, ze az nie chce sie wierzyc ze zostala stworzona przez jakis pasjonatow okienek. I mean - komu by sie chcialo?

Jest nawet forum na ktorym sie zbieraja i sobie wspólnie nienawidzą. Ktos im za to zaplacil czy jak? Ale to wtedy byloby chyba nielegalną reklamą MS?
Ja nie rozumiem...

Jak ktos ma jakieś rzeczowe informacje na ten temat to share please.
Black-Berry
18.07.2008, 00:15:31
Moim zdaniem ta strona to kopniak na ślepo z nadzieją że gdzieś trafi i zacznie się działać w kierunku poprawy przyjazności Linuxa. Tak samo jak autor myślę że jeśli nic nie zacznie się dziać to MS Loversów przybędzie i Linux wyginie tak samo jak dinozaury. To prawda że cały internet stoi na Linuxie ale przecież to nie potrwa wiecznie. MS ma już tyle kasy że w końcu wypuści coś takiego co wyprze tą ostatnią ostoję LINUX'a.
Cytat
I dobrze. Jak mozna opatentowac start do zamykania systemu blinksmiley.gif
Shili
18.07.2008, 10:49:31
Cytat
MS ma już tyle kasy że w końcu wypuści coś takiego co wyprze tą ostatnią ostoję LINUX'a
Czy ja wiem - linux pierwotnie był tworzony przez pasjonata, dystrybucje po części są również tak tworzone, nic nie wskazywało na to, że kiedykolwiek zdobędzie jakąkolwiek znaczącą liczbę użytkowników, ale na microsoftem ma kilka trudnych do zbicia przez kogokolwiek zalet.
Jedną z nich jest to, że system jest bezpłatny

Cytat
To prawda że cały internet stoi na Linuxie ale przecież to nie potrwa wiecznie
Nieprawda

Całkiem sporo serwerów stoi na windowsie. Całkiem sporo na BSD. Linux to zdecydowanie nie cały internet

Cytat
Właśnie o obsługę chodzi. gdyby linux był bardziej user friendly to więcej ludzi mogłoby z nieg korzystać.
Dla standardowego użytkownika linux jest user friendly. Choćby z tego względu, że możesz zainstalować praktycznie każdy program nawet go nie szukając po stronach (repo), czy że nie musisz w ogóle na oczy widzieć linii poleceń, żeby toto działało. Instalacja linuksa już też nie sprawia problemów - dawno minęły czasy, kiedy faktycznie linux i jego dystrybucje wymagały nakładu pracy i nauki tego jednego systemu, ale przekonanie panuje nadal. Dla przykładu - pokazałam live cd znajomej - teraz już nie używa, ale przez długi czas używała i dziwiła się że wcześniej faktycznie była przekonana że linux jest nie do opanowania przez zwyczajnego usera.
Tak naprawdę i tak każdy wybierze to co mu odpowiada. I w tym znajdzie odpowiednią liczbę zalet żeby wybór uzasadnić, względnie jest kierowany potrzebą i jednocześnie wygodą (jak ja w pracy przynajmniej do niedawna, gdzie mam naprawdę sporo programów, które musiałabym emulować pod linuksem - nie chce mi się). Prawda jest też taka, że każdy na swój sposób jest dobry i zdecydowanie nie zgadzam się ze stwierdzeniami, że linuks to cud miód, a windows nic nie wart. Mimo że preferuję linuksa ^^
.radex
18.07.2008, 12:01:10
Cytat(Shili @ 18.07.2008, 11:49:31 )

Nieprawda

Całkiem sporo serwerów stoi na windowsie. Całkiem sporo na BSD. Linux to zdecydowanie nie cały internet

BSD też jest dość blisko spokrewnione z Linuksem... 95% darmowych i tanich serwerów z PHP stoi na Uniksach.
maziak
18.07.2008, 12:28:50
Jak sie wejdzie w zakładke "Contacts", to wszystko staje sie jakby jaśniejsze.
http://www.promotinglinux.com/contacts/Zadziwiające, skąd ludzie mają czas, pieniądze i chęci na robienie takich głupot. :S
batman
18.07.2008, 13:11:34
Cytat
Dla standardowego użytkownika linux jest user friendly. Choćby z tego względu, że możesz zainstalować praktycznie każdy program nawet go nie szukając po stronach (repo), czy że nie musisz w ogóle na oczy widzieć linii poleceń, żeby toto działało.
Ciekawe jak zwykły użytkownik zainstaluje na 64 bitowym systemie flash playera

Nawet na 32 bitowym systemie jest to czasem problem. Nie wspominając o javie.
Cytat
Instalacja linuksa już też nie sprawia problemów - dawno minęły czasy, kiedy faktycznie linux i jego dystrybucje wymagały nakładu pracy i nauki tego jednego systemu, ale przekonanie panuje nadal.
Tu też się z Tobą nie zgodzę. GeForce 7900 GS oraz 22'' panorama z Iiyamy - spędziłem wiele godzin, by zainstalować sterowniki do karty graficznej. Na koniec okazało się, że muszę poszukać starych sterów, bo nowym nie pasuje taka kombinacja sprzętu.
Cytat
Mimo że preferuję linuksa
Ja też. Linux jest po prostu ładny
Shili
18.07.2008, 13:21:15
Cytat
Nawet na 32 bitowym systemie jest to czasem problem. Nie wspominając o javie.
Szczerze powiedziawszy nie spotkałam się, 64bitowych nie używam, bo nadal mam architekturę 32bitową, więc o tym nie mogę się wypowiadać, ponieważ nie znam pod tym kątem ani windowsa ani linuksa.
Cytat
Tu też się z Tobą nie zgodzę. GeForce 7900 GS oraz 22'' panorama z Iiyamy - spędziłem wiele godzin, by zainstalować sterowniki do karty graficznej. Na koniec okazało się, że muszę poszukać starych sterów, bo nowym nie pasuje taka kombinacja sprzętu.
Iiyama też sprawia mi problemy - pod windowsem (przyznaję, że pod linuksem nie próbowałam podłączyć, bo monitor ten mam tylko w pracy) - mam sterowniki, które windows identyfikuje u mnie jako szkodliwe oprogramowanie (Vista, o dziwo tylko u mnie, na innych Vistach, na których nie próbowałam co prawda instalować, już nie), nie chce ustawić mi rozdzielczości większej niż 1200 co wygląda mocno śmiesznie i od czasu do czasu niewiadomym mi sposobem je sam usuwa. Z tym że ja mam wbudowaną kartę grafiki Intela. Ten sam monitor podłączony na innym komputerze (nie przeze mnie już, ja go tylko "ukradłam" na potrzeby pracy) na Fedorze działał bez większych problemów

Każdy system może sprawiać problemy, kwestia tylko tego do usuwania których problemów jest się przyzwyczajonym ^^
.radex
18.07.2008, 20:05:01
Cytat(batman @ 18.07.2008, 14:11:34 )

Ciekawe jak zwykły użytkownik zainstaluje na 64 bitowym systemie flash playera

Nawet na 32 bitowym systemie jest to czasem problem. Nie wspominając o javie.
Niestety, ale racja... Szczególnie pod Operą. Instalatory sprawiają mniej problemów z Firefoksem (tylko ciekawe, czy to wada Opery pod Linuksa, czy instalatorów... )
Cytat
Każdy system może sprawiać problemy, kwestia tylko tego do usuwania których problemów jest się przyzwyczajonym ^^
Ooo tak, święta racja.
lled3
18.07.2008, 20:58:18
nigdy nie zapomne jak fedroa core 3 (to była w tedy nowosc) zrestartowała mi kompa po podlaczeniu drukarki ... jak sie pozniej dowiedizalem powinienem byl skompilowac sobie jadro
od tamtej pory - nigdy wiecej linuxa nie uzywam. NIGDY

to kiedyś był dobry system ... w porownaniu z win 98 ... ale z XP ... Vista ... wymieka.
Shili
18.07.2008, 21:00:35
Cytat
ale z XP ... Vista ... wymieka.
Zdecydowanie zależy pod jakimi względami. Vista z Compizem równać się na przykład nie może ani pod względem zasobożerności ani możliwości. Tak dla przykładu. Linuks za to wymięka przy opracowaniu pomocy "technicznej" systemu z Redmond. Tak dla przykładu.
chemik1982
18.07.2008, 21:16:20
"...to kiedyś był dobry system" - uzywales kiedys i troche wiec nie oceniaj czy dobry czy zly.
Posiedzialbys z rok na linuchu to bys sie i nauczyl i przyzwyczail.
Linux ma moc i sa "latwe" dystrybucje zarowno podczas instalacji jak i uzytkowania.
Juz dawno minely czasy grzebania w plikach konfiguracyjnych, mozna prawie wszystko wyklikac.
A KDE 4.1 - wypas, wypas i jeszcze raz wypas.
Shili
18.07.2008, 21:18:58
Cytat
A KDE 4.1 - wypas, wypas i jeszcze raz wypas.
Preferuję fluxboksa, przynajmniej nic mi nie śmieci niepotrzebnie ani wizualnie ani pod względem zasobów (wiem, jestem nienormalna, ale jak się linuksa stawia na prawie 10letnim komputerze, to trzeba takim być pod względem optymalizacji, a ja ze względu na to że mam jednego nieużywanego starocia - postawiłam ^^)
chemik1982
18.07.2008, 21:27:13
Jakis czas temu korzystalem i z fluxboxa i XFCE i openboxa i troszke czasu kazdy mialem na swoim kompie.
Mozna ladnie skonfigurowac.
XFCE jest Gnomowate, ale to nie GNOME. A mnie GNOME wogle ani troche nie lezy.
A z aplikacji GTK to podoba mi sie Thunar, ladniejszy i bardziej funkcjonalny od chyba Rox-a

.
Instalujcie PLD Linux, dobre bo POLSKIE

.
athabus
18.07.2008, 21:33:23
W firmie używamy jako bazowego systemu Linuksa (ubuntu). Systemy do pracy biurowej sprawdza się doskonale. Jest skonfigurowana sieć WIFI, działa drukarka fiskalna, skaner kodów i inne dziwne urządzenia. Jedyny problem stanowiły niektóre drukarki, które nie posiadały sterowników do linuksa - ale to IMHO nie wina systemu a producentów. Zresztą właśnie dzisiaj kupowałem kolejną drukarkę do firmy - Laserowego Samsunga - wkładam kabel usb na ekranie wyskakuje po 3 sekundach dymek, że drukarka została zainstalowane i gotowa do użytku - pełen sterownik z wszystkimi bajerami typu toner save, marginesy lustrzane i inne takie - wszystko zanim jeszcze zdążyłem dotknąć klawiatury.
Prawdą jest jednak, że czasami Linuks wymaga kilku chwil na konfigurację - po prostu większość urządzeń jest tworzonych z myślą o MS, co mam nadzieję się wkrótce zmieni bo obserwując przez ostatnie 2 lata (tyle używam linuksa) rozwój systemu to coraz więcej firm dostrzega atrakcyjną niszę - np. specjalna seria delli z Ubuntu na pokładzie, coraz częstsze zastosowanie Linuksa w instytucjach Państwowych czy szkołach.
Ogólnie od 2 lat używam przez 99% czasu Linuksa - Windowsa używam tylko do programów "spcjalistycznych" i obsługi kolorowej drukarki laserowej, która nie działa zbyt dobrze z Linuksem (nie ma pełnej możliwości modyfikacji ustawień). Windowsa uruchamiam jako wirtualną maszynę, więc tak na prawdę Windows to dla mnie nie system operacyjny a kolejny program użytkowy ;-)
Nie uważam, że Windows jest gorszy (no może uważam, ale nie wpieram tego nikomu na siłę) - po prostu łatwiej pracuje mi się na Linuksie.
.radex
18.07.2008, 21:44:11
Kontynuując offtopic: ja preferuję GNOME. Nie wiem dlaczego, ale interfejs KDE (pomimo wcale nie tak dużych różnic) jakoś mi nie odpowiada. Wydaje mi się taki jakiś toporny, "ciężki".
Ilość dystrybucji i środowisk graficznych/menadżerów okien jest za razem wadą jak i zaletą Linuksa.
athabus
18.07.2008, 21:51:37
Ja też preferuję Gnoma - przez jakiś czas siedziałem na kde i dosłownie chwilkę na xfce ale jakoś mi nie podeszły. To wszystko jednak nic - ostatnio mnie odrzuca interfejs XP - sam się zastanawiam czy on taki brzydki czy to ta "linuksowa propaganda" ;-).
Chyba jednak jest taki brzydki bo interfejs Visty już mi się podoba - pewnie dlatego że "zapożyczyli" kilka rozwiązań z maców i Beryla ;-)
Shili
18.07.2008, 21:56:15
Ja na Viście, na XPku i tak mam zawsze włączony interface klasyczny. Jakoś najbardziej mi przypadł do gustu.
Tak swoją drogą jeśli chodzi o Windowsa, to mam zwyczaj zapychać pulpit plikami. Na linuksie mi się to nie zdarza, nawet nie wiem z czego to wynika.
A jeśli chodzi o odwieczną wojnę Gnome vs KDE to ja wybieram KDE
SHiP
18.07.2008, 22:19:03
Cała ta strona to po prostu śmiech na sali

. Ktoś miał specyficzne poczucie humoru.
Na linuksie pracuje od okolo 2-3 lat. Były tez wczesniej pewne epizody(red hat 7, slackware 9) ale były to pamietne czasy gdy aby odczytac zawartosc plytki trzeba było recznie zamontować cdrom w konsoli ^.^ wiec szybko wracałem do windowsa.
Jak juz wspomniał athabus Linux dosyć szybko się rozwija. Wystarczy spojrzeć na dystrybucje, które mają duze wsparcie biznesowe(suse, red hat, ubuntu, fedora). Kiedyś instalacja sterowników nvidii była udręką, Trzeba było tworzyć moduł do jądra, konfigurować wszystko recznie, kompilowac etc. Jeszcze rok temu wystarczyło 5 polecen w konsoli. Teraz to jedno klikniecie na stronie internetowej

, Nawet niektore nowe gry chodzą juz ładnie(HoMM 5, CoD 4). Imho problemem nie jest system sam w sobie a brak sterowników i opgrogramowania komercyjnego ;].
@chemik1982: KDE4 tez moim zdaniem ładnie sie spisuje

. Tylko Amaroka i K3B musza przepisać i bedzie pięknie

.
ps: wiem wiem jestem fanatykiem ^.^
Black-Berry
18.07.2008, 23:11:59
Cytat(Shili @ 18.07.2008, 22:18:58 )

(..) wiem, jestem nienormalna (..)
Shili jesteś kobietą ? ^^
Xniver
18.07.2008, 23:32:49
Polski odpowiednik tej strony:
http://pingwinojad.blog.pl/ 
tylko poziom dużo niższy
tommy4
19.07.2008, 08:08:02
Mnie ktoś do linuksa przekonał na irc.php.pl (wstyd przyznać, że filmikiem pokazującym możliwości compiz fusion).
Teraz już jestem po testach paru dystrybucji i jak na razie zostaję przy Ubububuntu. Z Windowsa już korzystam coraz rzadziej, jednak nadal jest mi niezbędny do paru zastosowań.

No i gdzie stery do radka 9200 do nowego GNOME?;x
Jabol
19.07.2008, 10:23:01
@Xniver: tylko ta strona wygląda mi jak by była na poważnie

.
Gnome rządzi

. Byłem kiedyś na prezentacji KDE 4 na targach, wchodzę, 2min i resetują się Iks'y. No i co tu począć. Po prostu wiem co dobre

. A tak naprawdę KDE 4 jest ładne, ale jakoś nigdy mnie nie przekonało. W Gnome podoba mi się filozofia "Just do it" (nie ma takiego slogany ale tak się czuje jak pracuje z Gnome). No i z niecierpliwością oczekuje Gnome 3.0 (~2010).
Co do Linuxów to korzystam conajmniej od 8 lat, w międzyczasie pół roku na FreeBSD. I możecie mówić co chcecie ale Linux naprawdę ma niesamowite tempo rozwoju. Kiedyś był problem, żeby odpalić iks'y w ogóle, dzisiaj w 95% procentach przypadków jak się po prostu bez konfiguracji odpala to startują ładnie z zalecaną rozdzielczością a czasami nawet z poprawnym sterownikiem (jak się ma intela to wolny sterownik dostarczany przez xorg to poprawny sterownik). Dzisiaj podpinam mysz usb i mam mysz usb. Wszystko pięknie działa. Naprawdę, to co się porobiło w świecie Linuksa jest niewiarygodne, naprawdę większość rzeczy działa bez problemu. Albo taki np. Wine i OpenSSL. Pierwszy nie uruchamiał kiedyś prawie niczego a drugi implementował tylko kilka algorytmów na krzyż. No i oczywiście wygoda użytkowania. Jednak jak dla mnie do dzisiaj interfejs Windows nie umywa się do Gnome (do KDE nie wiem jak, ale skądś się pewnie biorą Ci Linuksowcy którym się Aero podoba

). Mam Windowsa zainstalowanego w VBoxie ale od końca semestru nie mam tam nawet rzadnego programu zainstalowanego. Po prostu nie potrzebuje.
A Ubuntu nie lubie bo jakoś nie chce dać się zmusić do paru rzeczy do których lubie zmuszać system na którym pracuje

.
Pozdrawiam
Adam
athabus
20.07.2008, 11:31:01
Cytat(Jabol @ 19.07.2008, 11:23:01 )

A Ubuntu nie lubie bo jakoś nie chce dać się zmusić do paru rzeczy do których lubie zmuszać system na którym pracuje

.
I to jest chyba najfajniejsze w linuksach - czy jesteś z kategorii tych co lubią system "zmuszać" czy raczej potrzebujesz czegoś co spełnia swoje funkcje zaraz po instalacji zawsze znajdziesz coś dla siebie. Jak zaczynałem to strasznie trudno było mi przebrnąć przez te wszystkie dystrybucje, do tego każda dystrybucja działała w oparciu o gnome, kde i xfce - normalnie jakbym poszedł do salonu samochodowego a oni kazaliby i poskładać sobie samochód z części ;-) Jak już jednak się przebrnie (najlepiej chyba zdać się na los/przeczucie i zacząć się bawić) potem okazuje się, że czego być nie potrzebował zawsze znajdzie się "produkt" spełniający Twoje wymagania.
PS. Ja wybrałem Ubuntu bo nie lubię bawić się z systemem więcej niż to konieczne - średnio obchodzi mnie jak on działa dopóki działa ;-) Podoba mi się też jego dynamiczny rozwój - ciekawi mnie czy w innych dystrybucjach też tak to jest, bo tempo rozwoju tego systemu przez te dwa lata, gdy go używam powala na kolana.
Przykładowo rok temu compiz/beryl to była tylko zbugowana zabawka do robienia fajnych filmików dla użytkowników windowsa a dzisiaj compiz jest już stabilny i doskonale zintegrowany z systemem. Mój laptop w zasadzie nie wymagał żadnej konfiguracji - wszystko działało zaraz po instalacji itd itp.
Shili
20.07.2008, 11:35:51
Cytat
PS. Ja wybrałem Ubuntu bo nie lubię bawić się z systemem więcej niż to konieczne - średnio obchodzi mnie jak on działa dopóki działa ;-) Podoba mi się też jego dynamiczny rozwój - ciekawi mnie czy w innych dystrybucjach też tak to jest, bo tempo rozwoju tego systemu przez te dwa lata, gdy go używam powala na kolana.
Przykładowo rok temu compiz/beryl to była tylko zbugowana zabawka do robienia fajnych filmików dla użytkowników windowsa a dzisiaj compiz jest już stabilny i doskonale zintegrowany z systemem. Mój laptop w zasadzie nie wymagał żadnej konfiguracji - wszystko działało zaraz po instalacji itd itp.
Compiz to akurat trochę zły przykład, bo on rozwija się dla wszystkich dystrybucji i z tego co pamiętam problemy były z jego niestabilnością a nie z niestabilnością systemu
athabus
21.07.2008, 09:53:42
Chodzi mi o to, że tak szybko został zintegrowany z systemem :-) w ciągu kilku miesięcy z wersji niestabilnej stał się dobrze działającym elementem wkomponowanym w podstawową wersję systemu i masz go zaraz po instalacji. Jeszcze pamiętam jak się namęczyłem aby to uruchomić w poprzednich wersjach ;-)
SHiP
21.07.2008, 10:13:17
@athabus: identycznie było w openSUSE

z tą różnicą ze Compiz to chyba wymysł Novella wiec wszystko zmontowali jeszcze szybciej ^.^
ramze
21.07.2008, 19:22:49
Korzystając z wątku dodam, że świetnym systemem jest openSuse. Dla użytkownika domowego czy biurowego sprawdza się kapitalnie. najbardziej podoba mi się to, że poprawnie obsługuje wszystkie peryferia... od tych kilkuletnich(creative soundblaster) po 64 bitowy procek, nową grafikę itp. Bardzo mi się podoba. kiedyś używałem ubuntu, ale wersja Gatsy wymagała dodatkowej instalacji flash playera itp drobnych ale jakże ważnych dodatków.... a suse, ma to wszystko na staecie. mandriva niby taka fajowa i łatwa, ale środowisko KDE jakoś mi się krzaczyło z mandrivą i strasznie mnie to zniechęciło.
Przeszedlem na linuksa jakiś dłuższy czas temu, instaluję, konfiguruję go itp i nie znam komend z terminala, wszystko wyklikuję, jak muszę zaawansowanych rzeczy się dotykać to grzebię na forach... jest wszystko. Wsparcie użytkowników to w przypadku Linuxa bardzo istotny plus.
W Linuksie trzeba wciąż trochę popracować nad ergonomią oraz interfejsem użytkownika części aplikacji. Niestety, dość duża grupa linuksowych programów odstaje pod tym względem od odpowiedników windowsowych, ale to nie wina samego systemu, tylko ludzi biorących się za projektowanie programów użytkowych.
ramze
22.07.2008, 14:38:49
W tej kwestii bym się z Tobą nie zgodził bo nowe wydania Ubuntu, Mandrivy, Susa itp na środowiskach Gnome, KDE czy chociazby XFCE są bardzo eronomiczne. Jednak jeśli chodzi o konfigurację zaawansowanych kwestii raczej związanych siecią i serwerową stroną linuxa wymaha znajomości basha, pythona, c, c++, java, php, sql, eml, uml, xml, html, ruby, asemblera, angielskiego, hebrajskiego i bóg wie czego jeszcze

Osobiście razem z kolegą walczymy z konfiguracją serwera NIS lub NIS++ na openSuSe i jak na razie martwa materia komputerowej technologii wygrywa. Ale my się tak łatwo nie poddajemy

.
.radex
22.07.2008, 14:47:32
Cytat(Zyx @ 22.07.2008, 14:55:48 )

W Linuksie trzeba wciąż trochę popracować nad ergonomią oraz interfejsem użytkownika części aplikacji. Niestety, dość duża grupa linuksowych programów odstaje pod tym względem od odpowiedników windowsowych, ale to nie wina samego systemu, tylko ludzi biorących się za projektowanie programów użytkowych.
Dokładnie. Wielokrotnie mówi się, że Linux ma problemy ze sterownikami do sprzętu. WTF?! Linux w standardzie ma duuuużo więcej sterowników niż windows. To producenci sprzętu/sterowników mają problemy z pisaniem sterowników pod Linuksa.
Kreton
22.07.2008, 16:26:21
Producenci mają problemy z sterownikami. Dziwi Cię to ? W Posce Linux ma 4 promile rynku. Bedąc producentem mam przenieść programistów, piprznąć 99% rynku w kąt i zrobic sterowniki dla Linuxa?
Jako producent w życiu bym się na to nie zgodził z prozaicznej przyczyny - to kosztuje.
athabus
22.07.2008, 16:40:44
Pomyśl o tym w ten sposób - jeśli będziesz miał urządzenie, które ma oficjalne sterowniki do danego systemu to 0,4% ludzi chętniej kupi twój sprzęt. Dodam, że jest to 0,4% opiniotwórczych ludzi więc warto o nich zadbać.
Poza tym pisanie sterowników nie jest aż tak skomplikowane i kosztowne - patrząc w skali całego rynku nawet te 0,4% użytkowników może przełożyć się na spory zysk. Na szczęście problemy ze sterownikami w dzisiajszych czasach dotyczą zazwyczaj tylko baaardzo niszowych urządzeń - w tej kwestii wiele się zmieniło na lepsze w ostatnim czasie. Producenci widzą w tej niszy chyba spory potencjał.
.radex
22.07.2008, 17:22:18
Cytat(Kreton @ 22.07.2008, 17:26:21 )

Producenci mają problemy z sterownikami. Dziwi Cię to ? W Posce Linux ma 4 promile rynku. Bedąc producentem mam przenieść programistów, piprznąć 99% rynku w kąt i zrobic sterowniki dla Linuxa?
Jako producent w życiu bym się na to nie zgodził z prozaicznej przyczyny - to kosztuje.
Czytaj ze zrozumieniem. Napisałem, że to nie linux ma problemy ze sterownikami, a producenci. Nigdzie nie napisałem, że mnie to dziwi.
SHiP
22.07.2008, 20:26:32
@Kreton: piszesz bzdury, Jest grupa programistów linuksa, która oglosiła iż napisze sterownik do każdego użądzenia, które dostarczy im producent z odpowiednią dokumentacją. Jak ktoś się interesuje to wie, że w w zespole sa małe problemy... Nie ma co pisać ;]. Zgłosiło sie zaledwie kilka mało znanych firm. Ogólnie problem jest inny. Producenci sprzętu mają albo jakies patenty uzyte w swoich podzespołach co uniemozliwia wypuszczenie otwartego sterownika(jak np Nvidia/ati) albo po prostu maja calego linuksa gdzies(jak np wiele producentow tabletow, kart wifi). Byc moze mają jakies umowy z firmami skladającymi komputery a te z Microsoftem. Ciezko powiedziec
athabus
22.07.2008, 20:47:16
Ale czy wy macie jakieś problemy ze sterownikami na linuksie? Bo ja szczerze mówiąc miałem chyba więcej problemów na windowsie - w sensie a to płytak zginęła, a to trzeba było przypomnieć sobie jaką płytę mam, żeby znaleźć odpowiednie stery. A tu praktycznie wszystko działa zaraz po instalacji. Ja miałem tylko 2 urządzenia problematyczne:
- drukarka epson acu laser c1100 - sterowniki nie wspierały wszystkich opcji, które oferowała drukarka
- tablet wacoma trochę nie radził sobie, gdy podłączony był monitor panoramiczny - trochę źle skalował wymiary.
Tak poza tym to wszystkie pendrivy, aparaty cyfrowe, drukarki, skanery kodów kreskowych, drukarki fiskalne, karty sieciowe, wifi, karty graficzne itd itp działały bez problemu - ogólnie jak dla mnie rezultat całkiem niezły. Myślę, że jeśli system przekroczy 3-5% to problemy ze sterami same się rozwiążą a jest to realne.
.radex
22.07.2008, 20:59:10
Cytat(athabus @ 22.07.2008, 21:47:16 )

Ale czy wy macie jakieś problemy ze sterownikami na linuksie? Bo ja szczerze mówiąc miałem chyba więcej problemów na windowsie - w sensie a to płytak zginęła, a to trzeba było przypomnieć sobie jaką płytę mam, żeby znaleźć odpowiednie stery. A tu praktycznie wszystko działa zaraz po instalacji. Ja miałem tylko 2 urządzenia problematyczne:
- drukarka epson acu laser c1100 - sterowniki nie wspierały wszystkich opcji, które oferowała drukarka
- tablet wacoma trochę nie radził sobie, gdy podłączony był monitor panoramiczny - trochę źle skalował wymiary.
Tak poza tym to wszystkie pendrivy, aparaty cyfrowe, drukarki, skanery kodów kreskowych, drukarki fiskalne, karty sieciowe, wifi, karty graficzne itd itp działały bez problemu - ogólnie jak dla mnie rezultat całkiem niezły. Myślę, że jeśli system przekroczy 3-5% to problemy ze sterami same się rozwiążą a jest to realne.
Prawdę mówiąc tak.
Nie ma sterownika do mojej kamerki internetowej pod linuksa

Oprócz tego (drukarka, skaner) jest ok.
EDIT:
Co do drukarki - miałem na myśli, że sterowniki są, ale nie oferują wszystkich możliwości.
suchy1
23.07.2008, 08:00:48
Cytat(batman @ 17.07.2008, 19:45:38 )

Swoją drogą, to właśnie wywaliłem ubuntu 8.04, ponieważ wyjątkowo mnie zdenerwował. Siedzę sobie teraz na XP i jest mi dobrze. Pewnie za kilka miesięcy znowu postawię ubuntu.
zgadza sie w 100%, mam komputer z przed 3 lat (athlon 2200XP) pomijam fakt ze linux nie działa na grafikach ATI (ewentualnie trzeba sie męczyć aby cos uzyskac). Zainstalowalem najnowszego ubuntu, po 4 dniach go usunełem, nie mialem przycisku wstecz w Operze lub FF :/ dla mnie linux jest OK jak serwer do normalnej pracy wole Windows XP!
Kreton
23.07.2008, 13:33:39
Cytat(radex_p @ 22.07.2008, 18:22:18 )

Czytaj ze zrozumieniem. Napisałem, że to nie linux ma problemy ze sterownikami, a producenci. Nigdzie nie napisałem, że mnie to dziwi.
Ja napisałem, że producenci mają problemy ze sterownikami. Proszę czytaj Ty mnie ze zrozuimeniem zwracając uwagę na znaki intepunkcyjne.
@Ship, uważasz, że ta grupa programistów napisze sterowniki do wszystkiego? Ile taka grupa będzie miała członków ?
Niedawno przeprowadzono badania, z których wynika, że obecnie najwięcej wkładu w rozwój jądra Linuksa mają etatowi pracownicy dużych korporacji typu Novell, HP, IBM itd. które dodatkowo często specjalnie zatrudniają programistów do zajmowania się tylko tym jednym projektem. Niestety, czasem reklamy i propaganda producenta swoje, a rzeczywistość swoje. HP chwali się wsparciem dla drukarek pod Linuksem na swoich stronach, a tymczasem hplip jest częściowo tworzony przez amatorów i:
1. Wiesza się.
2. Drukuje jakieś głupie ASCII zamiast tego co chcę.
3. Ma może 5 opcji na krzyż, a brakuje takich podstaw, jak druk dwustronny czy kompresja paru stron na jednej kartce.
4. Twórcy od prawie roku nie potrafią sprawić, by system z powrotem widział mi wbudowany w drukarkę skaner.
Ergo, jak chcę coś sobie wydrukować/zeskanować, to po prostu nie mam wyjścia i muszę włączyć Windowsa.
Każdy system operacyjny ma wady i zalety. Windows nie jest idealny, ale ma kilka godnych pochwały rozwiązań. Tak samo Linux. Mi bardziej odpowiada filozofia i styl pracy w tym drugim systemie, ktoś inny będzie wolał do pracy Windowsa. Czy ktokolwiek jest z tego powodu lepszy lub gorszy? Jeśli wyboru dokonał świadomie i jest w stanie uszanować oraz dostrzegać wybory innych, to nie. Dlatego suchy1 -> aby dodać "Wstecz" w Operze, klikasz prawym przyciskiem na pasku nawigacyjnym, wybierasz "Customize" i dalej powinno być już jasne. Jeśli już, to pisz, że nie masz czasu konfigurować systemu tak dokładnie

.
SHiP
24.07.2008, 13:51:26
@Kreton: Ty chyba nie wiesz ile ludzi pracuje nad kernelem ;]. Jestem pewny, że wiekszosc chetnie wzięłaby sie za pisanie sterowników. Ale nie tutaj problem. Ja juz pisałem że ludzi już jest za duzo w zespole, Po prostu prawie nikt nie chce podesłać jakichkolwiek specyfikacji programistom linuksa ;].
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę
kliknij tutaj.