Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Porównanie PHP, ASP, Java
Forum PHP.pl > Forum > PHP
Stron: 1, 2, 3, 4, 5
tomaszh
Witam
Pisze właśnie pracę o językach programowania i chciałbym w niej porównać języki php, ASP i Java przy tworzenia aplikacji internetowych pod względem wydajności, przejrzystości kodu, itp. Czy ktoś ma może jakiś artykuły na ten temat lub linki?

Z góry dziękuje
b3
php - za:
- kazdy ma dostep do kodu zrodlowego
- dynamika rozwijania sie php
- duze mozliwosci

php - wady:
- dla mnie brak!


asp - za:
- dla mnie same wady!!

asp - wady:
- microsoft :]

java - za:
- dusze mozliwosci jak w php!
java - wady:
- ..

sie przyznaje ze asp, i javy nie macalem.. wiec smile.gif nie wiem sie z czym to sie je, tak wiec napisalem ci z grubsza, jakie sa moje odczucia:) wstepne o tych jezykach!!
.dragonfly
Za php:
- Wieloplatformowosc
- Szybki rozwoj
- Prostota
- Duza rozszerzalnosc
- Popularnosc smile.gif
- Szybkosc

Przeciw:
- standardowo brak oddzielenia strony wizualnej od kodu

ASP:
Za:
- Podobne mozliwosci jak php
- Malo skomplikowany
Przeciw:
- jednoplatformowosc
- mala popularnosc
- szybkosc

O javie powiem jak sie dowiem :]
Dawid Pytel
B3: Tak się składa, że Twoja wypowiedź nic nie wniosła do tematu a jeżeli wniosła to same błędne stwierdzenia. Wydaje mi się, że jeżeli ktoś nie wie o czym pisze to lepiej żeby nie pisał (upewnij się lepiej który z tych języków najbardizej się rozwija a który tylko zdobywa największą popularność bo to dwie różne sprawy. Do kodu aplikacji w innych językach można zajrzeć na tej samej zasadzie co do php).

A wracając do tematu...

http://php.weblogs.com/adodb - z prawej strony w menu masz linki do kilku arytkułów na temat porównania php vs ASP i php vs JSP i kilka pokrewnych.
b3
Cytat
B3: Tak się składa, że Twoja wypowiedź nic nie wniosła do tematu a jeżeli wniosła to same błędne stwierdzenia. Wydaje mi się, że jeżeli ktoś nie wie o czym pisze to lepiej żeby nie pisał (upewnij się lepiej który z tych języków najbardizej się rozwija a który tylko zdobywa największą popularność bo to dwie różne sprawy. Do kodu aplikacji w innych językach można zajrzeć na tej samej zasadzie co do php).

A wracając do tematu...

http://php.weblogs.com/adodb   - z prawej strony w menu masz linki do kilku arytkułów na temat porównania php vs ASP i php vs JSP i kilka pokrewnych.


no moze..

ale troche jestem na kacu :]
tak.. jest wlasnie 16:47 winksmiley.jpg

hyhy
Seth
php
:arrow: za:
- Obsluguje go wiele serwerow
- Bardzo popularny
- Darmowe hostingi
- Latwy do nauczenia dla poczatkujacych
- Duze mozliwosci dla zaawanswoanych uzytkownikow
- Dobra dokumentacja
- Wiele przykladowych skryptow oraz kursow
- Tani we wdrazaniu
:arrow: przeciw
- Mimo elementow OOP wciaz jest strukturalnym jezykiem
- Przy duzych obciazeniach moze brakowac mu szybkosci
- Brak oddzielenia warstwy biznesowej od prezentacyjnej

Jako, ze "zwykle" ASP to juz przeszlosc skupie sie na za i przeciw ASP.NET.
ASP.NET
:arrow: za
- Mozliwosc pisania w kilku jezykach (obecnie: Visual Basic .NET, C#, JavaScript .NET) + laczenie tych jezykow w jednej aplikacji
- Oddzielenie kodu od wygladu strony
- Pelna obiektowosc
- Wsparcie wielu technologii (wpelni wykorzystanie .NET Framework)
- Web forms - zestaw kontrolek podobnych do tych z aplikacji "okienkowych"
- Dobrze napisany kod mozna bez problemu po niewielu przerobkach zamienic w pelni dzialajaca aplikacje okienkowa
- architektura nastawiona na zdarzenia - w Web forms mozna przypisac zdarzenia tak jak to ma miejsce w aplikacjach okienkowych
Dodatkowo asp.net sam sprawdza cy przegladarka obsluguje JavaScript i jezli tak jest to te zdarzenia, ktore moga byc wykonane po stronie pzegladarki sa z kod napisanego w ASP.NET AUTOMATYCZNIE zamieniane na odpowiednie skrypty Javowe.
- Kompilacja do posredniego kodu (IL) przyspieszajaca dzialanie aplikacji
- W duzych firmach glownei uzywa sie ASP.NET
- Pochodzi ze stajni Microsoftu - co sprawia, ze posiada zaplecze finansowe i technologiczne
- Bardzo obszerna dokumentacja (MSDN)
- Znacznie potezniejszy od php
- wbrew pozorom DARMOWY !
:arrow: przeciw:
- mala popularnosc
- drogi hosting (sa jednak darmowe ale z mniejsza iloscia miejsca niz porownywalne z php)
- Trudniejszy do opanowania

BTW: Juz niedlugo ukaze sie ASP.NET 2 :9


Co do JSP nie wypowiem sie bo nie znam.
b3
znalazlem.. cos.. na hotscripts, co Ci moze sie przyda!!

http://www.safeurl.pl/redir/?http://www.ho...ages/index.html
DhuCerbin
wada php : jego prostota, wdraza początkujacemu bardzo nieciekawe przyzwyczajenia, które przeszkadzaja w nauce kolejnych jezyków [ vide zmienne w php ; 'Co to jest invalid format ?' snitch.gif ]
zalew
swego czasu sie natknalem, wiec chyba warto ci polecic

http://php.weblogs.com/php_vs_asp
http://php.weblogs.com/php_asp_7_reasons
http://www.onjava.com/pub/a/onjava/2003/10...calability.html

a z grubsza masz tez w manualu http://php.net/manual/en/faq.languages.php
mhs
ech... ten temat w sam raz dla mnie... właśnie także piszę coś podobnego (aczkolwiek bezpośrednio nie porównuję tych języków)

oto co wystukałem (opierając się na różnych źródłach), może Ci się przyda:

Perl
Początkowym zadaniem Perla (Practical Extraction and Reporting Language) było przetwarzanie tekstów, generowanie raportów. Pod względem składni i budowy język Perl jest podobny do języka C. W języku tym nie odnajdziemy tak złożonych typów zmiennych a w zamian za to mamy na przykład tablice asocjacyjne. W porównaniu do języka C zmienne tekstowe nie mają zadeklarowanej długości, przez co skrypty są bardziej stabilne. Z drugiej jednak strony mamy do dyspozycji tablice asocjacyjne. Perl jako jeden z pierwszych języków doczekał się jednolitego mechanizmu łączenia skryptów z systemami zarządzania baz danych – DBI (DataBase Interface). System ten niejako zwalnia programistę od konieczności poznawania wielu sposobów uzyskiwania dostępu do danych zgromadzony w bazie danych a przede wszystkim zapewnia o wiele większą przenośność kodu. W php podobną funkcję pełni system ADoDB (Active Data Objects DataBase).

ASP
ASP (Active Serwer Pages) jest technologią skryptową opracowaną przez Microsoft pozwalającą na tworzenie dynamicznych stron WWW w obrębie serwerów tego producenta. ASP jest rozszerzeniem języka Visual Basic. Najnowszą odmianą ASP jest wchodząca w skład platformy .NET Microsoftu technologia ASP.NET. Ponieważ ASP jest autorstwa firmy z Redmond, dlatego też technologia ta używana jest najczęściej wraz serwerami PWS (Personal Web Server) lub ISS (Internet Information Server) co ogranicza wykorzystanie rozwiązań udostępnianych przez ASP do systemów Windows. Istnieją, co prawda wersje dla systemów UNIX a także interpretery dla innych systemów i serwerów, ale koszt w połączeniu z wydajnością staje się problematyczny.

Java Server Pages
Java Server Pages to bazująca na Javie technologia stworzona przez firmę Sun. Aplikacje pisane w JSP składają się ze zwykłego kodu HTML oraz kodu napisanego w języku Java, który jest wstawiany bezpośrednio w treść dokumentu za pomocą odpowiednich znaczników. Podczas wywołania dokumentu po raz pierwszy skrypt kompilowany jest do postaci binarnej i ładowany do pamięci – a stamtąd jest pobierany przy kolejnych wywołaniach. Jeżeli strona ulegnie zmianie, jest ona automatycznie rekompilowana przez serwlet PageCompileServlet. Dostęp do systemu zarządzania bazą danych jest realizowany przy pomocy zbioru klas JDBC (Java DataBase Connectivity).

Cold Fusion
Cold Fusion jest to nazwa technologii stworzonej w 1995 roku przez firmę Allaire (w chwili obecnej będącej własnością firmy Macromedia). Cold Fusion stanowi kompletne środowisko, w którego skład wchodzi serwer a także zestaw narzędzi ułatwiających tworzenie aplikacji w języku CFML (ColdFusion Markup Language). Technologia ta dostępna jest wyłącznie na systemach Windows, Solaris, Linux a także HP/UX. Od strony technicznej oferuje m.in. obsługę protokołów FTP, SMTP a także LDAP, umożliwia dostęp do systemów Oracle i Sybase a także wykorzystanie sterowników ODBC (Open DataBase Connectivity).
dragossani
Moim zdaniem JAVA wypada w tym zestawieniu najlepiej. Przede wszystkim jeśli chodzi o możliwości. Pamiętajmy że JAVA nie kończy się na JSP ani apletach. Koncepcja J2EE to chyba jedyna posiadająca odpowiedni rozmach. Polecam materiały w sieci, trochę ich jest (warto poszperać w okolicach JBoss).
Seth
Cytat
ASP
...ASP jest rozszerzeniem języka Visual Basic...

No nie do konca. W starym ASP mozna bylo pisac takze w JavaScript zamiast VB.

Cytat
Moim zdaniem JAVA wypada w tym zestawieniu najlepiej. Przede wszystkim jeśli chodzi o możliwości. Pamiętajmy że JAVA nie kończy się na JSP ani apletach. Koncepcja J2EE to chyba jedyna posiadająca odpowiedni rozmach. Polecam materiały w sieci, trochę ich jest (warto poszperać w okolicach JBoss).

Ostatnio zastanawialem sie nad tym co jest lepsze Java czy .NETa a dokladniej C#. I gdyby pominac przenosnosc (chociaz mysle, ze niedlugo powstana biblioteki .NET dla unix*, ktore beda na tyle stabilne i wydajne, ze wiecej osob zacznie sie nimi interesowac) oraz marketing Suna, ktory sprawia, ze Java stala sie czyms w rodzaju swietosci to C# i .NET wypada lepiej. Osoby piszace w Javie z latwosicia moga przeniesc sie na C# bo jest on bardzo podobny do Javy aczkolwiek ma wiele nowych mozliwosci, a takze nie ma tych "bledow" i ograniczen jakie posiada Java. Dotego przejsci z "okienaek" na ASP.NET praktycznie niczym sie nie rozni. Dostepne sa tez komponenty do pisania aplikacji mobilnych.
IMHO .NET dopiero co wchodzi na scene technologi programistycznych i gdy juz zadomowi sie mysle, ze powstana przenosne biblioteki a tym samym to co wyroznia Jave juz nie bedzie takim plusem.
Tak, wiec jestem za .NET'em winksmiley.jpg
s_w_ir
Cytat
Moim zdaniem JAVA wypada w tym zestawieniu najlepiej.

Skoro tak to dlaczego my wszyscy tu zgromadzeni robimy w php?
Seth
A kto Ci powiedzial, ze robimy tylko w php ? winksmiley.jpg
s_w_ir
No fakt samolubny jestem! Ale nie lepiej ustawić się na jednej platformie(najlepszej) i tam sie rozwijać? biggrin.gif

Chwila coś sam sie nierozumiem...
Seth
Cytat
Ale nie lepiej ustawić się na jednej platformie(najlepszej) i tam sie rozwijać? biggrin.gif

Nie ma jednej platformy optymalnej do wszystkich zastosowan.
Np. Java jest przenosna ma wiele "wcielen" ale jest wolna. Dlatego pod WINa tylko z .NETem smile.gif
Jabol
Cytat
Cytat
Moim zdaniem JAVA wypada w tym zestawieniu najlepiej.

Skoro tak to dlaczego my wszyscy tu zgromadzeni robimy w php?
Ja dlatego, że jest to język łatwy o sporych możliwościach. Oczywiście nie jest to jedyny język jaki znam, ale jak na razie jedyny jaki znam dobrze i pisze pod nim troche. Oprócz tego ucze się C, co zapewne większość z was uważa za błąd ( C to przeszłość i te bzdety, ale ja uwielbiam ten język ). I wcale nie uważam, że języki w których nie ma klas i namespaców są ubogie ( jak mam wrażenie niektórzy ) - i tak wszystko ( no może nie całkiem - php nie ) - kończy się w bitach. Aczkolwiek przyznam, że są języki lepiej przystosowane do sieci ( a raczej do aplikacji webowych ).
Ogólnie IMHO jedynymi wartymi tutaj rozważania możliwościami są java oraz php, poniważ są przenośne. Na dodatek java jest specjalnie ( nie wiem na czm to polega, ale tak słyszałem winksmiley.jpg ) przystosowano do pracy w necie. Ogólnie java jest dobrą platformą, ale jak wiadomo każdy ma swoje kaprysy ( ja unix, a taki np. Seth .net winksmiley.jpg ).
php ma ogromne możliwości i powoli staje się naprawdę potężnym językiem ( np. chociażby przykład z php-gtk ), który potrafi wszystko i jest na dodatek bardzo łatwy.

btw. a co z CGI ( perl, python, a nawet C ) i rozwiązami dedykowanymi - serwer jako część aplikacji? O takim np. pythonie słyszałem tylko dobre rzeczy. Bardzo łatwy, czytelny, wydajny i całkiem sporo możliwości ma ponoć.
DhuCerbin
Bardzo mnie zaciekawila rozmowa ze znajomym. Twierdzi on, ze w php mozna napisac wszystko dla strony www. Nigdy mi coprawda niczego nie brakowalo do zrobienia projektu, ale jest to spowodowane niklym doswiadczeniem w bardziej zaawansowanych projektach - czy wy takze nie mieliscie nigdy problemow z brakiem wsparcia jakies technologii ? czy wprost czegos w php wam potrzebnego nie bylo, a bylo w konkurencyjnym jezyku ?
Seth
Jedyne co mi przeszkadza w php to to, ze czesc "dodatkow" jest jako modul. I gdy na serverze go nei ma a admin jest oporny to z pewnych rzeczy trzeba zrezygnowac lub obejsc je.
No i jeszcze sprawa OOP, ale i ztym mozna sobie poradzic.
Seth
Moze to: http://newsroom.chip.pl/news_74703.html kogos zacheci do zainteresowania sie .NET'em snitch.gif
Dabroz
Osobiscie mam ostrą awersję do wszelakich produktów Microsoftu smile.gif
menic
Swoja droga uwazam ze skoro .NET rozwja sie na nowych platrofrmach tj. UNIX itp, za sorawa w/w Mono to moze to byc przyszlosciowa sprawa. Narazie jest niewielu programistow (chyba :?: ) uzywajacych .NEt wiec konkurencja moze byc mniejsza niz w przypadku chociazby php co sprawi ze łatwiej sie bedzie wybic aaevil.gif rolleyes.gif
Seth
Programistow uzywajacych .NETa jest wielu ale prawda jest taka, ze glownie w wielkich firmach sa zatrudniani, wiec w malych i srednich praktycznie nie mowi sie o .NETcie gdyz dochodzi kwestia finansowa - server. Teraz moze sie to zmieni.
Poza tym ASP.NET jest chyba najszybciej rozwijana platforma w ostatnich latach. Niedulgo pojawi sie ASP.NET 2, a przeciez samo ASP.NET nie tak dawno powstalo.

Jednak ASP.NET nie jest tak latwe do opanownia jak php stad moze mniejsze zainteresowanie developerow.
Czas pokaze jak sie to rozwinie... ja trzymam kciku za mono bo wtedy nie bede zmuszony pisac tylko pod Windowsa winksmiley.jpg


btw: gdyby ktos chcial zaczac sie uczyc ASP.NET to tutaj: http://forum.php.pl/dev/cst/seth/my/asp_ne..._instalacja.zip
znajduje sie moj artykul (doc) na temat instalacji ASP.NET smile.gif
Tutaj w pdf'ie: http://forum.php.pl/dev/cst/seth/my/asp_ne..._instalacja.pdf (thx Bziq smile.gif )
Niedlugo powinien sie ukazac na webcity.php.pl
bumelang
Cytat
[chrum, mlask...] czy wprost czegos w php wam potrzebnego nie bylo, a bylo w konkurencyjnym jezyku ?


Wystarczy popatrzyć na kolegę, który na forum obok pyta się o cache'owanie wyników zapytań. Na innego, który pyta się o klasy reprezentujące rekord w tabeli bazy danych. A J2EE łączy te dwa zagadnienia i ma to w absolutnym standardzie.

Ale J2EE to raczej średnia technologia dla typowych stron web, jakie większość z nas tworzy, bo nie do tego została stworzona. Jej zalety to te z gatunku skalowalności, utrwalania danych czy modelowania (mówię o zaletach w stosunku do php). Co innego pewne jej elementy, patrz serwlety i JSP.

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale z tego, co wiem dokładnie tak samo jest z .NET - to jest odpowiedź Microsoftu na J2EE (vide słynne Java Pet Store <=> Net Pet Store). A ASP to taki interface do tej technologii do łączenia jej z webem, który można wykorzystywać samoistnie, ale nie można mylić z .NET.

To tak w kwestii formalnej, ale wracają do tematu powiem subiektywnie, że php najbardziej ogranicza mnie projektowo. Nie wiem, co modelujecie w UML'u jeśli chodzi o php, ale ja właściwie modeluję tylko przypadki użycia, które prostacko odwzorowuję 1 przypadek -> 1 plik php. Do tego zwykły diagram ER do bazy danych. A takie już np. związki klas to już jest IMHO lekki przerost formy nad treścią. I trochę mnie to irytuję, trochę ogranicza... Nie żeby się nie dało w tym tworzyć zaawansowanych projektów, ale po prostu jest ciężko i łatwo się pogubić, czego efektem jest kod drogi w utrzymaniu (czy zdażyło wam się kiedyś przerabiać mocno cudzy kod php? w takich przypadkach zazwyczaj rezygnuję i piszę od nowa).

Z drugiej strony ma wiele innych zalet. Szybko się w niej tworzy, jest tania w użyciu - vide b. niskie koszty hostingu, jest wielu developerów, którzy jej używają, więc jest wiele gotowego kodu i ułatwiaczy. To zagadnienie ma też drugą stronę: szybko może dojść do sytuacji kiedy nasza praca będzie po prostu za tania, żebyśmy jeszcze chcieli się tym bawić, bo klient powie, że mu gimnazjalista z bloku obok zrobi to za 1/4 tego, ile chcemy i nie przekona go gatka o jakości. Bynajmniej nie czuję się urażony - sam też zaczynałem a poza tym takie signum temporis, ale jednak jest to motywacja do pójścia w stronę J2EE lub .NET winksmiley.jpg.

Uuuups. Chyba się trochę rozpisałem. Jeśli ktoś dotarł aż tutaj, to gratuluję i sorry za całkowity off-topic w ostatnim akapicie. smile.gif
Seth
Cytat
To zagadnienie ma też drugą stronę: szybko może dojść do sytuacji kiedy nasza praca będzie po prostu za tania, żebyśmy jeszcze chcieli się tym bawić, bo klient powie, że mu gimnazjalista z bloku obok zrobi to za 1/4 tego, ile chcemy i nie przekona go gatka o jakości. Bynajmniej nie czuję się urażony - sam też zaczynałem a poza tym takie signum temporis, ale jednak jest to motywacja do pójścia w stronę J2EE lub .NET winksmiley.jpg.


Calkowicie sie z Toba zgadzam smile.gif dobrze, ze o tym wspomniales. W php mimo, ze jest malo "expertow" pracowdawcy czesto patrza nie na to kto co umie ale za ile to moze zrobic.

Dlatego podpisuje sie pod tym co napisales o J2EE i .NET smile.gif
foe
mnie jednak ASP .NET w ogole nei przekonuje. Mimo ze znam bardzo dobrze VB jakos pisanie w ASP.NET mi nei idzie. Po prostu PHPo jest moco intuicyjny. Przez jakies pierwsze pol roku uzywania php jedynym narzedzi jakie uzywalem byly: phpMyAdmin i... notanik. Z tego drugiego musialem zrezygnowac bo odszukanie np. 1234 lini jest troche w nim klopotliwe.
ASP.NET moze i jest potezniejsze, ale mowiac prawde szkoda czasu na ASP.NET skoro php jestescie w stanie 10x szybciej przyswoic.
Seth jak widze wciaz sieje propagande winksmiley.jpg
Objektowosc ASP.NET to raczej jakis mit. To raczej automatyzmy ulatwiajace sprawe programiscie. Przeciez prawdziwe zorientowanie objektowe moze byc tylko po stronie klienta lub kiedy serwer jest permanentnie polaczony z klientem. To tu, raczej najblizej jest SUN.
ASP.NET nei jest darmowe, bo tzreba pzreciez kupic sytem operacyjny (np XP).
Co do rozwoju to raczej php jest szybsze. kilkutysieczny % wzrost uzycia w ostatnich 3 latach to rekordowy wyczyn. ASP wraz z nastepca zawsze mialy dominujaca role i nie bylo widac rozsadnej konkurencji, a teraz czuja oddech darmowej konkurencji.
Wg analitykow server side to spiewka open-source i rozpaczliwe dzialania Microsoftu a ostatnio SUNa nic nie pomoga. O ile M$ asobie poradzi bo wykorzystuje efekt skali rozpowszechnienia srodowiska windows, ale co do Javy to nie ma sznas na "ilosciowy" sukces.
Poza tym zobaczyymy co zmieni php 5.0 ktory zapowiada sie dobrze (cieszy m,nie chocby jeszcze wieksza inegracja z SQL).
menic
.NET jest darmowe, tylko chociazby jako MOMO tongue.gif
No i wlasnie. To ze php jest sie latwiej nauczyc powstaje nam miliony programistow, z których wiekszoscnic niczym sie nie wybije bo trzeba miec nie lada zdolnosci, aby tego dokonac.
foe
raczej jest odwrotnie. W Polsce wlasciwie liczy sie tylko php. Co prawda ASP.NET to wieksza kasa, ale trzeb go znac prefekt a takowych fuch czy etatow w skali kraju jest niewiele. Tak wiec, po 6 miesiacach nauki ASP.NET nie mamy ZADNEJ szansy by cokolowiejk zarobic na naszej "wiedzy", po roku te szanse beda wciaz niewielkie. Z php jest inaczej. php bawie sie od roku a juz mam druga fuche bez zadnego szukania, na zasadzie propozycji. Nikt jednak nie pytal mnie nigdy o znajo,mosc ASP.NET, po prostu to domena wielkich firm, ktore chca dzialac na jednej powiazanehj platformie (m$ sad.gif ) u niejako przymuszone sa do ASP.NET winksmiley.jpg
Poza tym ASP.NET to straszny zolw, wiec nigfdy nie bedzie mopzna marzyc o tanim hostingu. No i ta rekomendacja "braku dziur" w produktach m$, pomimo ze tylko 25% wszytkich serwerow na Ziemi jest pod winzgroza to wlasne one nejczesciej padaja ofiara atakow. Moze LongHorn to zmieni, ale na razie srodowisko windows to tykajaca bomba dla serwera
Seth
Cytat
Seth jak widze wciaz sieje propagande winksmiley.jpg

Za to mi placa winksmiley.jpg

Cytat
Objektowosc ASP.NET to raczej jakis mit.

Nie zgodze sie smile.gif
W ASP (3 i < ) obiektowosc rzeczywiscie byla hmm teoretyczna. Natomiast w ASP.NET juz tak nei jest. Kazda strona jest obiektem co pomaga np w tworzeniu user-interface przez dziedziczenie interfejsu bazowego do nowego.

Cytat
Przeciez prawdziwe zorientowanie objektowe moze byc tylko po stronie klienta lub kiedy serwer jest permanentnie polaczony z klientem.

Nie. To, ze strony sa statycznie nie oznacza, ze nie mozna uzywac obiektow po stronie servera.

Cytat
ASP.NET nei jest darmowe, bo tzreba pzreciez kupic sytem operacyjny (np XP).

Wystarczy kupic XP Pro. I to jedyne co nam potrzeba do postawienia servera.

Cytat
Co do rozwoju to raczej php jest szybsze. kilkutysieczny % wzrost uzycia w ostatnich 3 latach to rekordowy wyczyn. ASP wraz z nastepca zawsze mialy dominujaca role i nie bylo widac rozsadnej konkurencji, a teraz czuja oddech darmowej konkurencji.

Mowisz o popularnosci nie o rozwoju. Rzeczywiscie php jest popularniejsze, ale zauwaz, ze asp.net neidawno co weszlo na rynek. W tej chwili sa juz prace nad wersja 2 (Whibdey). W porownaniu z php gdzie zmiany nie sa az tak duze w kolejnych wersjach mozna uznac,z e asp.net znacznie szybciej sie rozwija.

Cytat
Wg analitykow server side to spiewka open-source i rozpaczliwe dzialania Microsoftu a ostatnio SUNa nic nie pomoga.

Nie zgodze sie z nimi. To, ze powstaly server-sidy nie jest dzieki OS. Powstanie wymusilo porpostu zapotrzebowanie na tego typu produkty.

Cytat
W Polsce wlasciwie liczy sie tylko php. Co prawda ASP.NET to wieksza kasa, ale trzeb go znac prefekt a takowych fuch czy etatow w skali kraju jest niewiele.

Idea, Era, Simens, Microsoft itp itd. W swojej wewnetrznej sieci wykorzystuja alikacje napsiane w asp/asp.net.
Poza tym uczac sie asp.net np wykorzystujac c# z latwoscia mozemy przesiasc sie na wersje okienkowe. Czego php nie oferuje - poza php-GTK, ktory jeszcze wymaga dopracowania.

P.S. Darmowy hosting asp.net: http://europe.webmatrixhosting.net/
Użytkownik
:arrow: php
Zalety: cena biggrin.gif , szybkość małych aplikacji, wieloplatformowość, open-source
Wady: questionmark.gif?
:arrow: ASP
Zalety: questionmark.gif?
Wady: cena, znajc M$...
:arrow: JSP
Zalety: Szybkość (dużych aplikacji), podobność( smile.gif ) do Javy
Wady: szybkość przy małych aplikacjach, cena
mateuszkrzeszowiec
Elo. Moje 3 grosze.

php jest ekstra tylko że jest darmowe... To nie wróży dobrze na przyszłość (KASA KASA KASA). Trzeba z czegoś żyć.

Czy widzieliście jakiś naprawdę złożony skrypt, serwer z ziliardem zapytań na sekundę który był napisany w php?
Któryś z większych portali?

Czy nie jest tak, że php po prostu nie nadaje się do pracy grupowej (albo nadaje tylko nie ma narzędzi!?)
php do małych/średnich projektów?
Seth
Cytat
php jest ekstra tylko że jest darmowe... To nie wróży dobrze na przyszłość (KASA KASA KASA). Trzeba z czegoś żyć.

Wrecz przeciwnie... to, ze jest darmowe w kazdym calu sprawilo to, ze jest takie popularne. Poza tym wszystkie jezyki skryptowe sa same w sobie darmowe nawet ASP.NET. Buli sie jedynie za servery.

Cytat
Czy widzieliście jakiś naprawdę złożony skrypt, serwer z ziliardem zapytań na sekundę który był napisany w php?
Któryś z większych portali?

ezPublish jest barzdo robudowany. Jednka wydaje mi sie, ze na polu wydajnosci php ustepuje pola innym jezykom.

Cytat
Czy nie jest tak, że php po prostu nie nadaje się do pracy grupowej (albo nadaje tylko nie ma narzędzi!?)

To nie jezyk decyduje w glownej mierze o pracy grupowej ale soft. A do pracy grupowej jest wiele, wiec jet w czym wybierac.
mateuszkrzeszowiec
Nie próbuję deprecjonować php, to po prostu potok myśli i wrażeń (tak jak cały ten wątek).

Co do forsy. Źle się wyraziłem. Chodziło oczywiście o Apache + php.

Czy ktoś w Polsce prowadzi profesjonalne szkolenia z php? Możesz wykupić sobie parę kursów żeby siedząc przed kompem dowiedzieć się różnych ciekawych rzeczy nt. tego języka?

Java.com to taka kopalnia wiedzy że głowa boli. MSDN to samo.

Jak masz legalne, komercyjne oprogramowanie pewniej firmy to automatycznie należysz do "stowarzyszenia" jej userów = gifty + omówienie najnowszych technologii, prelekcje. Koszty rosną, rośnie też jakość.

Co do ezPublish to "referencje" nie robią na mnie jakiegoś wielkiego wrażenia...

P.S.
Nikt nie wspomniał o Macromedia Contribute -> to ciekawe rozwiązanie!

P.P.S.
Cytat
To nie jezyk decyduje w glownej mierze o pracy grupowej ale soft. A do pracy grupowej jest wiele, wiec jet w czym wybierac.

Please jakieś konkretne przykłady.

Odpalałeś JBuilder'a? Polecam gorąco, do nauki darmowy (chociaż straszliwie obcięty). Komfort pracy niesamowity. Visual Studio .NET? Cud miód i orzeszki. SunONE (zmieniła się nazwa chyba...) jeszcze nie testowałem ale podejrzewam że firma która ma taki ładny kolor winksmiley.jpg nie wypuściłaby słabego softu.

Zintegrowana! pomoc, automatyczne uzupełnianie składni (klasy klasy i jeszcze raz klasy). Nie zrozum mnie opatrznie, nie chodzi mi tylko o wyświetlanie argumentów funkcji. Chodzi o listę pól i metod. Niezastąpione przy dużych (i małych) projektach.
Wszystkie biblioteki obiektowe (Java).
Seth
Cytat
Nie próbuję deprecjonować php, to po prostu potok myśli i wrażeń (tak jak cały ten wątek).

Ja tez traktuje to jako luzna dyskusje.

Cytat
Czy ktoś w Polsce prowadzi profesjonalne szkolenia z php? Możesz wykupić sobie parę kursów żeby siedząc przed kompem dowiedzieć się różnych ciekawych rzeczy nt. tego języka?

Byc moze php.pl cos zorganizuje w przyszlosci smile.gif

Cytat
Jak masz legalne, komercyjne oprogramowanie pewniej firmy to automatycznie należysz do "stowarzyszenia" jej userów = gifty + omówienie najnowszych technologii, prelekcje. Koszty rosną, rośnie też jakość.

Zgadzam sie. Dlatego wlasnie wiekszosc firm wybiera te produkty gdzie jest "pozadny" support.

P.P.S.
Cytat
Cytat
To nie jezyk decyduje w glownej mierze o pracy grupowej ale soft. A do pracy grupowej jest wiele, wiec jet w czym wybierac.

Please jakieś konkretne przykłady.

CVS + takei aplikacje jak GroupWare, TUTOS itp.

Cytat
Odpalałeś JBuilder'a? Polecam gorąco, do nauki darmowy (chociaż straszliwie obcięty). Komfort pracy niesamowity. Visual Studio .NET? Cud miód i orzeszki. SunONE (zmieniła się nazwa chyba...) jeszcze nie testowałem ale podejrzewam że firma która ma taki ładny kolor winksmiley.jpg nie wypuściłaby słabego softu.

Na VS.NET dosc czesto pracuje, wiec wiem czym dysponuje... ale zapomniales chyba o czyms takim jak Zend Studio przenzaczopnym wlasnie dla php. No i wogole o calej firmie Zend, ktora napewno prowadzi szkolenia w zakresie php.
bumelang
Cytat
Czy ktoś w Polsce prowadzi profesjonalne szkolenia z php? Możesz wykupić sobie parę kursów żeby siedząc przed kompem dowiedzieć się różnych ciekawych rzeczy nt. tego języka?

Java.com to taka kopalnia wiedzy że głowa boli. MSDN to samo.


A o książkach słyszałeś? winksmiley.jpg
Nie deprecjonuję roli kursów, ale akurat jeśli chodzi o php, to po przeczytaniu dobrej książki świat należy do Ciebie. Potem tylko artykuły i manual. To nie Oracle czy Cisco, żeby się niewiadomo jakich rarytasów na kursach dowiadywać za cenę niejednego samochodu.

Cytat
Zintegrowana! pomoc, automatyczne uzupełnianie składni (klasy klasy i jeszcze raz klasy). Nie zrozum mnie opatrznie, nie chodzi mi tylko o wyświetlanie argumentów funkcji. Chodzi o listę pól i metod. Niezastąpione przy dużych (i małych) projektach.
Wszystkie biblioteki obiektowe (Java).


Zgadzam się z Seth'em - to wszystko ma Zend Studio czy PHPEdit. Zalety takich kombajnów to przede wszystkim zaawansowana refaktoryzacja czy to, że jak sobie zrobisz kilka pól klasy typu "int dupa", to potem tylko "kilk, klik" i już masz całą armię gotowych "getDupa" i "setDupa".
Bakus
Zobacz sobie:

http://www.pajaczek.pl/

http://www.google.pl/search?q=php:
Wyniki 1 - 10 z ok. 146,000,000...
Mało Ci pomocy i przykładów? poszukaj jeszcze na: grupie dyskusyjnej pl.comp.lang.php i na dziesiątkach o ile nie setkach tysięcy kanałów IRC...

A co do szkoleń - nigdy chyba na żadnym nie byłeś... Na szkolenia jeździ się poto, by odpocząć od pracy, dobrze się bawić i się upić za kase firmy... (w szczególności działa to w firmach państwowych). Szkolenie daje głównie papier i kaca, a nie wiedzę...

Mój Tato zajmuje się szkoleniem ludzi z zakresu Ustawy o Zamówieniach Publicznych, a ja się czasami z nim wybieram i widze, co oznacza szkolenie...
mhs
Cytat
Zintegrowana! pomoc, automatyczne uzupełnianie składni (klasy klasy i jeszcze raz klasy). Nie zrozum mnie opatrznie, nie chodzi mi tylko o wyświetlanie argumentów funkcji. Chodzi o listę pól i metod. Niezastąpione przy dużych (i małych) projektach.

odpowiedzia na Twoje pytanie jest srodowisko: Zend Development Environment
wassago
przeszukujac zend.com trafilem na taki artykul http://www.zend.com/zend/art/php-over-java.php - polecam przeczytac takze komentarze.
mateuszkrzeszowiec
Narpiew o szkoleniach -> ja akurat należę do ludzi którzy lubią być uczeni przez profesjonalistów, mi rozmowa z poważnym developerem da więcej niż kopanie w książkach manualach i necie. Ja odpoczywać lubię na wakacjach a w pracy pracować. Upijać się w pracy nie lubię ani za swoje pieniądze ani za kasę firmy którą reprezentuję.

Za Zend Studio dzienki, o to chodziło.

Pajączek -> bez żartów proszę.

Nie widziałem dobrej, zaawansowanej książki do php niestety (w Polsce ale niekoniecznie po Polsku). Może słabo się rozglądam. A do JSP conajmniej kilka.

Co do uzupełniania kodu. Po przekroczeniu pewnej granicy nie da się już pisać nieobiektowo. Ale także w OOP można się zgubić. A jak korzystasz z bibliotek których sam nie napisałeś to już w ogóle jest tragedia.

Cytat
Szukano sex.   Wyniki 1 - 10 z ok. 309,000,000.

Czy to argument za tym żeby zająć się poważnie przemysłem porno bo jest taki popularny więc na pewno warto? Nie wydaje mi się.
Użytkownik
Cytat
Elo. Moje 3 grosze.

php jest ekstra tylko że jest darmowe... To nie wróży dobrze na przyszłość (KASA KASA KASA). Trzeba z czegoś żyć.

Czy widzieliście jakiś naprawdę złożony skrypt, serwer z ziliardem zapytań na sekundę który był napisany w php?
Któryś z większych portali?

Czy nie jest tak, że php po prostu nie nadaje się do pracy grupowej (albo nadaje tylko nie ma narzędzi!?)
php do małych/średnich projektów?

Patrząc na twój punkt widzenia Linux jest najgrszym z systemów, a przeglądarki, szkoda gadać - nawet M$IE jest darmowy (chyba, że patrzeć na niego jako darmowy dodatek do windowsa.

Co do drugiej części, o ile wiem w porównaniu do ASP php jest "zgodny" z NASA (szybciej. lepiej, taniej). Co do miliarda zapytań, to chyba już można napisać własny serwer w C, czy innym języku (chodżby Java daje pewne możliwości napisania). A jeśli chodzi o witryny to patrz tutaj: Wynik z Googla.

Co do pracy grupowej - znów odwoam się do Linuxa - C nie ma edytora graficznego, a jakoś Linux jest tworzony przez wiele grup...

Czy php do małych/średnichn projektów? To zależy co masz na myśli. Systemu operacyjnego w nim nie napiszesz, ale jest ogólnie przeznaczony do np. połaczeń z bazą danych, systemem plików i wyświetlaniem, a nie do np. tłumaczenia 100 stronicowych plików.
mateuszkrzeszowiec
Przyczyn dla których Linux nie jest popularny jako system do wszystkiego (jak Windows) jest wiele. Ta o której piszesz nie jest może najistotniejsza, ale praca pod nim nie należy do najprzyjemniejszych.

Dlatego nawet ty go nie używasz na komputerze z którego teraz korzystasz.


IE jest tylko dodatkiem do niezbyt taniego systemu operacyjnego. Tak samo NN.

Cieszę się że jest darmowe oprogramowanie ale z punktu widzenia mojego przyszłego obecnego zawodu i zarabiania na chleb po studiach zależy mi na tym (wstyd się przyznać) aby proporcje między darmowym i płatnym softem nie zmieniły się za bardzo.

Przez małe/średnie projekty rozumiem przede wszystkim projekty relatywnie tanie (kilkadziesiąt tysięcy złotych?) i bez znaczenia strategicznego czy to dla dużej korporacji czy dla jakiegoś państwa.

IDE przynajmniej mi pozwala skupić się na problemach dotyczących tego nad czym aktualnie pracuję a nie nad problemami związanymi z budowaniem interfejsu itd. (spłycam i skracam)
Seth
Cytat
Co do drugiej części, o ile wiem w porównaniu do ASP php jest "zgodny" z NASA (szybciej. lepiej, taniej). Co do miliarda zapytań, to  chyba już można napisać własny serwer w C, czy innym języku (chodżby Java daje pewne możliwości napisania).  A jeśli chodzi o witryny to patrz tutaj: Wynik z Googla

Ke ? smile.gif

Cytat
o ile wiem w porównaniu do ASP php jest "zgodny" z NASA (szybciej. lepiej, taniej).

Akurat to sie tyczy asp.net winksmiley.jpg a nie php smile.gif
Cudi
Cytat
A jeśli chodzi o witryny to patrz tutaj: Wynik z Googla.

To akurat nie było najlepsze porównanie dla php, zobacz sobie te wyniki, i porównaj ilość z wynikami php :/
bumelang
Cytat
Narpiew o szkoleniach -> ja akurat należę do ludzi którzy lubią być uczeni przez profesjonalistów, mi rozmowa z poważnym developerem da więcej niż kopanie w książkach manualach i necie.


Widzisz, Mateuszu, tylko że to jest forum php, tu się mówi o php, a php jest proste. Wręcz bardzo proste. Być może wydaje się trudne dla początkujących adeptów sztuki programowania, ale przeszkodą nie jest sam język, tylko brak doświadczenia i oni też sami do tego dojdą. Nauka nowego języka komuś, kto zna już ich pięć, zwłaszcza takiego języka jak php, nie zawróci głowy nawet na tydzień - a będzie pięknie pisał w php z wykorzystaniem wszystkich zdobyczy PHPowskiego świata.

Bo prawda jest taka, że to nie kursy i IDE uczynią z Ciebie programistę, ba - nawet nie studia informatyczne, na których możesz się prześizgnąć umiejąc po 5 latach _praktycznie_ nic - tylko sposób w jaki myślisz, w jaki pracujesz, z iloma problemami się stykasz podczas tej pracy...

A teraz z innej beczki? Czy naprawdę wierzysz, że jakiś pracodawca będzie sobie zawracał cztery litery wysyłaniem _absolwenta_ na szkolenie w php, skoro do jego drzwi już puka kilkuset, którzy go mają w małym palcu?

Cytat
IDE przynajmniej mi pozwala skupić się na problemach dotyczących tego nad czym aktualnie pracuję a nie nad problemami związanymi z budowaniem interfejsu itd. (spłycam i skracam)


Ojoj... chyba Ci się trochę pojęcia poplątały. Może na kurach ktoś Ci powie co to jest RAD i czym się różni od IDE, bo pewnie gazet informatycznych też informatycy nie czytają.

Cytat
Nie widziałem dobrej, zaawansowanej książki do php niestety (w Polsce ale niekoniecznie po Polsku). Może słabo się rozglądam. A do JSP conajmniej kilka.


Czy Ty w ogóle wiesz, o czym piszesz? Zaawansowana książka do Smarty dla javy/serwletów? Jakbym się postarał, to bym całą tą "zaawansowaną" wiedzę zawarł na 1 stronie A4.
Seth
Cytat
Być  może wydaje się trudne dla początkujących adeptów sztuki programowania, ale przeszkodą nie jest sam język, tylko brak doświadczenia i oni też sami do tego dojdą. Nauka nowego języka komuś, kto zna już ich pięć, zwłaszcza takiego języka jak php, nie zawróci głowy nawet na tydzień - a będzie pięknie pisał w php z wykorzystaniem wszystkich zdobyczy PHPowskiego świata.

Bo prawda jest taka, że to nie kursy i IDE uczynią z Ciebie programistę, ba - nawet nie studia informatyczne, na których możesz się prześizgnąć umiejąc po 5 latach _praktycznie_ nic - tylko sposób w jaki myślisz, w jaki pracujesz, z iloma problemami się stykasz podczas tej pracy...

Calkowicie sie z Toba zgadzam.
Tak jak technik rysunku mozna sie nauczyc tak doboru kolorow, "insynktu malarskiego" itp. sie nie da.

I tu taka mala dygresja: jezeli komus nie idzie php mimo, ze przeczytal kursy to IMO programowanie nie jest tym czym pwoineien sie zajmowac.
Gdyz php sam w sobie jest prosty, a nauczenie sie podstaw to kwestia kilku dni jednak problem polega na rozwiazywaniu problemow - logicznym mysleniu - co jest czynnikiem wrodzonym, a nie nabytym.
Luke
Przyglądam się tej dyskusji już od dłuższego czasu i odważę się napisać że do niczego ona nie prowadzi ... Myślę że jest to nieodpowiednie miejsce na prowadzenie tego typu rozmów. Wśród 3596 użytkowników jest 99 % osób które w ogóle nie miały styczności ani z platformą .NET ani z Javą Każdy z 3596 użytkowników przyzna ze (w dużym uproszczeniu), że php jest fajne, łatwe, użyteczne i przyjemne. To fakt, tak jak faktem jest ze zainteresowanie i liczba użytkowników php będzie stale rosnąć w bardzo szybkim tempie ... Dlaczego jego popularność wzrasta tak szybko?

[php:1:602ee695b3]
<%
Initfileobject
Set Fil = FileObject.OpenTextFile(Server.MapPath("data")&"datafile")
datavar = Fil.ReadLine
CloseFile Fil
Set Fil = Nothing
Set FileObject = Nothing
%>
[/php:1:602ee695b3]

[php:1:602ee695b3]<?php
$fil = fopen("data/datafile","r");
$datavar = fgets($fil);
fclose($fil);
?>[/php:1:602ee695b3]

Widzę również, że niektórzy panowie odbiegli zupełnie od tematu ... Potok myśli zamienił się w rwącą rzekę ...

___
[scanner] Poprawiłem BBCode w pierwszym listingu
menic
Jednak po coś studia są, no i są ludzie mądrzejśi od nas winksmiley.jpg
Nam wydaje sie ze wiemy dużo, az tu nagle przychodzi ktoś madrzejszy wywala jakis kosmiczny wyklad nt. czegos tam a nam szczena w dół. winksmiley.jpg
Logiki też sie trzeba uczyć. Sama z siebie tak nie przyjdzie, podobnie jak grafika. To ze ktoś ma talent, to jeszcze tylko połowa sukcesu. Ten talen trzeba sie jeszcze nauczyć wykorzystywać :!:
Seth
Luca: i cala prowkacje djabli wzieli winksmiley.jpg Tak to mozna bylo sobie podyskutowac a tu... ;>

Ale nawiazujac do tego co napsiales: to temato nie jest do konca zbedny bo ktos kto przeczytal kilka pierwszych posotw moze sobie uswiadomi, ze jest cos poza php i to znacznie lepsze. A wtedy moze zacznie sie tego uczyc.
mateuszkrzeszowiec
Cytat
Bo prawda jest taka, że to nie kursy i IDE uczynią z Ciebie programistę, ba - nawet nie studia informatyczne, na których możesz się prześizgnąć umiejąc po 5 latach _praktycznie_ nic - tylko sposób w jaki myślisz, w jaki pracujesz, z iloma problemami się stykasz podczas tej pracy...

A gdzie napisałem że kursy + IDE? Oczywiście że dziubanie w klawiaturę (lub raczej ślęczenie nad kartką lub spacery lub cokolwiek innego co kto lubi) to najlepszy sposób na dobre pomysły i rozwój.

Cytat
A teraz z innej beczki? Czy naprawdę wierzysz, że jakiś pracodawca będzie sobie zawracał cztery litery wysyłaniem _absolwenta_ na szkolenie w php, skoro do jego drzwi już puka kilkuset, którzy go mają w małym palcu?

Sam chcę się wysłać! Nie chcę nikogo nakłaniać do płacenia mi -> lubię seminaria, można na nich zetknąć się z problemami z którymi dotychczas styczności się nie miało! To takie forum, tylko że skondensowane. Już była mowa o supporcie. Nie ma? Zróbmy go sami! Dla mnie wzorem cnót wszelakich jest www.devarticles.com. Wszystko po łebkach, jak mnie coś zainteresuje to sobie doczytam bo zazwyczaj wiem gdzie. Nie będę grzebał w dokumentacji np: apache'a bo mnie to nie kręci (jestem wyjątkiem?).


Cytat
Ojoj... chyba Ci się trochę pojęcia poplątały. Może na kurach ktoś Ci powie co to jest RAD i czym się różni od IDE, bo pewnie gazet informatycznych też informatycy nie czytają.

Ano poplątały... Kolo i IP się zbliża a tu taka wpadka... smile.gif

Cytat
Czy Ty w ogóle wiesz, o czym piszesz? Zaawansowana książka do Smarty dla javy/serwletów? Jakbym się postarał, to bym całą tą "zaawansowaną" wiedzę zawarł na 1 stronie A4.

To napisz taki artykuł, czemu nie? Brakuje mi opisu php jako całości, jego zalet, wad, ciekawych rozwiązań z wykorzystaniem php. Wiem że jest szybki, łatwy, ma spore możliwości. Ale nie nieograniczone. Gdzie jest granica?
Załóżmy że wiem czego nie napiszę w Java'ie, czego nie napiszę w C++, albo może inaczej - co lepiej pisać w tym a co lepiej w tym. Z dobrego podręcznika można się takich rzeczu dowiedzieć. I o to właśnie mi chodzi. O podręcznik/źródło php z punktu widzenia inżynierii programowania a nie kodowania. Bo jak sam zauważyłeś przy którymś z kolei języku to przestaje być problemem.


Mi chodzi o "routines" (jakoś nie mogę znaleźć miłego polskiego odpowiednika) w stylu:
"W plikach nagłówkowych umieszczesz to a raczej raczej nie to."
"Dobrze by było gdyby napisy przechowywać tak, bo jak nie to będzie chodzić wszystko o pół promila wolniej".


P.S.
Jeszcze raz -> gdzie jest granica? Kiedy należy sobie powiedzieć że php się nie nadaje? Nie chcę zaczynać aplikacji w jednym języku a kończyć w drugim, ot co.

P.P.S.
O jakości "wolnego i nieskrępowanego" tworzenia kursów... (ostrzegam że się czepiam, wrażliwi nie czytać)
Myślałem że przeczytałem ciekawy artykuł (to było jakiś czas temu) http://webcity.php.pl/webcity/artykuly.php/t/37 a jako że jestem uperdliwy postanowiłem sprawdzić jak to co pisze autor ma się do rzeczywistości. Dziwne wydało mi się że napis ma różną wielkość od napisu itd, przeca i tak gdzieś w pamięci musi to siedzieć. No i wyniki niespecjalnie mnie zaskoczyły. Plz, sprawdźcie jak macie czas i ochotę.
bumelang
Cytat
Przyglądam się tej dyskusji już od dłuższego czasu i odważę się napisać że do niczego ona nie prowadzi ... Myślę że jest to nieodpowiednie miejsce na prowadzenie tego typu rozmów. [...] Widzę również, że niektórzy panowie odbiegli zupełnie od tematu ... Potok myśli zamienił się w rwącą rzekę ...


To jest IMHO bardzo dobre, jeśli dyskusja schodzi na tematy ogólne. Jak ktoś nie czuje potrzeby czytać, to po prostu niech nie czyta. Poza tym, co napisał Seth, autor wątku i tak już dostał odpowiedź (a przynajmniej pewnie już referował swóje porównanie) więc przynajmniej można sobie trochę poględzić smile.gif Oprócz tego porównanie w stylu "A jest prosty", "B jest szybki" to wierzchołek góry lodowej. Do jednego garnka z tymi argumentami możnaby wrzucić: "jest popularny", bo jest równie miarodajne. A ta dyskusja ma szansę rzucić trochę realnego światła na problem, nawet jeśli jest przepleciona odrobiną emocji.


Cytat
Nie będę grzebał w dokumentacji np: apache'a bo mnie to nie kręci (jestem wyjątkiem?).


Raczej nie, choć ja bym się pod tym nie podpisał. Nie powiem, że mnie to kręci ale manual zwyczajnie wypada przeczytać. Na oko 90% ruchu na forach technicznych to rzeczy, które są w manualu. Ale jeśli są chętni, zeby odpowiadać na takie pytanie - to oczywiście nie ma w tym nic złego.

Cytat
To napisz taki artykuł, czemu nie? Brakuje mi opisu php jako całości, jego zalet, wad, ciekawych rozwiązań z wykorzystaniem php. Wiem że jest szybki, łatwy, ma spore możliwości. Ale nie nieograniczone. Gdzie jest granica?


Chyba źle mnie zrozumiałeś - mówiłem o ściągawce z JSP, a nie o porównaniu Java/php/ASP smile.gif.

Cytat
Załóżmy że wiem czego nie napiszę w Java'ie, czego nie napiszę w C++, albo może inaczej - co lepiej pisać w tym a co lepiej w tym. Z dobrego podręcznika można się takich rzeczu dowiedzieć.


Naprawdę tak myślisz? Moim zdaniem trzeba najpierw trochę osobiście przypatrzyć się danej technologii - ot co. Bo np. Marty Hall w książce pt. "Java Servlet i JSP" pisze:

"php jest darmową technologią o ogólnie dostępnym kodzie źródłowym [...] a pisane w nim programy umieszane są bezpośrednio w kodzie dokumentów HTML. Zaletą JSP w stosunku do php jest tworzenie dynamicznych części dokumentu za pomocą języka Java [...]"

Jak widać argumentacja jest powalająca. A dalej następuje redundantne gadanie o niczym, pełne błędów wynikających z ewidentnego nie używania danych technologii (poza Javą oczywiście) w praktyce. A To książka spod znaku SUN, więc pewnie profesjonalna.

Cytat
Mi chodzi o "routines" (jakoś nie mogę znaleźć miłego polskiego odpowiednika) w stylu:
[...] "Dobrze by było gdyby napisy przechowywać tak, bo jak nie to będzie chodzić wszystko o pół promila wolniej".


Moja książka do php (zdaje się "php i MySQL - Tworzenie stron WWW" - z takim wózkiem na okładce, bo autora nie pomnę) to miała, a to było już ze 2 lata temu - domyślam się, że i dzisiejsze to mają.

Cytat
P.S.
Jeszcze raz -> gdzie jest granica? Kiedy należy sobie powiedzieć że php się nie nadaje? Nie chcę zaczynać aplikacji w jednym języku a kończyć w drugim, ot co.


Sęk w tym, że nie ma jasnej granicy. Bo np. olbrzymie allegro.pl świetnie chodzi na php a idea.pl dławi się na Javie, tudzież sms.idea.pl na ASP. A znowu gazeta.pl jest zawsze podawana jako przykład udanego wdrożenia Javy - i to wręcz już całego J2EE, z serwerami cache'ującymi Oracle i całą resztą (swoją drogą ciekawe, co developerzy Allegro o tym wyborze by powiedzieli z perspektywy).

Moim zdaniem, i to tak na oko, 98% wszystkich projektów WWW da się zrobić w php. Przyczyny, dla których pozostałe 2% nie można podzielić na zagadnienia: skalowalności (być może allegro jest jeszcze za małe, ale taki np. Amazon.com chodzący na php?) i łączenia z innymi aplikacjami, które Javie idą bardzo dobrze, zwłaszcza natywne EJB, czy ponoć super wydajne WebServices. Napisałem o Javie, ale to tylko dlatego, że z .NET nigdy się nie zetknąłem. Podejrzewam, że powody są zbliżone.

Ale to tak technicznie rzecz ujmując, bo to, że się DA to jeszcze o niczym nie świadczy. W praktyce ktoś kto raz pisał w Javie powie Ci, że to jest znakomity przeskok, ponieważ piszesz aplikację, a nie zbiór stron php. I ta aplikacja jest cały czas w pamięci, wymienia ze sobą dane. Ile korzyści wynika już z tego - latwość modelowania, łatwiejsza izolacja, mapowania obiektowo-relacyjne. A poza tym wiele innych, drobniejszych powodów - Struts na przykład, który sprawia, że waliduje się formularz nie pisząc ani jednej linijki kodu (tylko trochę XML'a).

I teraz idźmy tym tropem: w Javie są obiekty; co więcej - w Javie są wszędzie obiekty, bo proceduralny kod w ogóle nie isnieje. Te obiekty są (jeśli chcą) trwałe podczas życia aplikacji, automatycznie się testują (co prawda te PHPowskie też, ale JUnit jest w powszechnym używciu, a PHPowskich klas testujących jescze w praktyce nie widziałem), są rozbudowane, "same" mapują się na bazę danych. A za tym idzie olbrzymi skok w łatwości pracy w grupie nad projektem, w projektowaniu aplikacji i łatwości późniejszych zmian.

Ale są też bardziej poważne argumenty. Np. Bruce Eckel pisze, że projekt w C załamuje się ostro powyżej iluśtam tysięcy linii kodu, bo brakuje przestrzeni nazw. To jak mniemam da się też podciągnąć do php.

Reasumując php to prosty język do nie koniecznie trywialnaych, ale relatywnie prostych zastosowań. Nieliczne próby pisania dużych aplikacji Web (co podkreślam, bo duża aplikacja Web jest pikusiem przy dużej aplikacji przed duże A dla jakiegoś banku) w php się oczywiście zdarzają, ale generalnie w większych projektach php jest złym wyborem, bo kod zaczyna stawać się niejasny, a developerzy zaczynają się gubić. Sam tego doznałem i nie polecam. Ale będę dalej twardo pisał w php wszystko, co nie jest bardzo skomplikowane i za co mi odpowiednio zapłacą winksmiley.jpg, bo w tym się proste aplikacje po prostu dobrze pisze.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.